Dev ressamların tabloları, “Nazi” şüphesiyle sergiden kaldırıldı

“Eserlerin asıl sahibi toplama kampında öldürüldü”

Çalıntı iddiaları nedeniyle sergiden kaldırılan tablolar arasında “Monet’nin Giverny’deki Bahçesi” adlı eser de yer alıyor.

İsviçre’nin önde gelen sanat müzelerinden Kunsthaus Zurich, II. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından yağmalandığından şüphelenilen tabloları sergiden kaldırma kararı aldı.

Birleşik Krallık’ın kamu yayıncısı BBC’nin bugün aktardığına göre sergiden kaldırılacak 5 tablo arasında ünlü ressamlar Vincent van Gogh, Claude Monet, Gustave Courbet, Henri de Toulouse-Lautrec ve Paul Gauguin’in eserleri yer alıyor.

Yapıtlar, müzedeki Emil Bührle Koleksiyonu’na ait. Almanya doğumlu İsviçreli bir iş insanı olan Bührle, II. Dünya Savaşı’nda Naziler için silah kaçakçılığı yaparak servet edinmişti.

Müze yetkilileri, eserlerin Naziler tarafından çalınmış olduğuna yönelik şüpheler nedeniyle sergiden kaldırılacağını duyurdu.

Bührle Koleksiyonu’ndan yetkililer de yapılan incelemelerde söz konusu 5 tablonun çalıntı olabileceğine dair şüphelerin ardından eserlerin sergiden çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Yapılan son incelemelere göre bu tabloların, Yahudi asıllı Alman iş insanı Max Silberberg’e ait olduğu düşünülüyor.

Nazilerin Silberberg’i eserleri ucuzdan açık artırmaya çıkarması için zorladığı, daha sonra da tabloların Bührle tarafından satın alındığı ihtimali üzerinde duruluyor. Araştırmacılar, Silberberg’in Auschwitz-Birkenau toplama kampında öldürüldüğünü belirtiyor.

Bührle Koleksiyonu’ndan yetkililer, incelemelerin tamamlanmasının ardından gerekli görüldüğü takdirde Silberberg’in ailesine tazminat ödeneceğini de ifade etti.

/Independent Türkçe, BBC /

İlginizi Çekebilir

Özel’den Erdoğan’ın ‘hazmedemedi’ sözlerine yanıt
İYİ Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 35’e düştü

Öne Çıkanlar