Eski İsrail Savunma Bakanı Liberman’dan Netanyahu’ya istifa çağrısı

DünyaGündem

🔴 Eski İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, “Netanyahu, Başbakan olarak görevini sürdürmekten nasıl utanmıyorsun? Sorumluluk al ve evine dön.” ifadesini kullandı.

İsrail’de muhalefetteki İsrail Evimiz Partisi lideri ve eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya sert eleştiriler yönelterek istifa etmesini istedi.

Liberman, İsrail merkezli Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, “Netanyahu, Başbakan olarak görevini sürdürmekten nasıl utanmıyorsun? Sorumluluk al ve evine dön.” dedi.

ABD-İsrail ilişkileri hakkında Liberman, “Biz, ABD’nin cömertliği sayesinde yaşıyoruz. ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (Şubat ayında Gazze’de ateşkes için sunulan tasarı) veto hakkını kullanmamış olsaydı, tüm dünya bizimle ilişkilerini uzun zaman önce kesmiş olurdu.” diye konuştu.

Liberman, ülkesinin ABD ile ilişkilerinin Netanyahu’nun siyasi hırsı sebebiyle zedelendiğini belirterek, “Netanyahu, ülkeyi umursamıyor, siyasi olarak var olmaktan başka bir şeyi önemsemiyor.” ifadesini kullandı.

Eski İsrail Savunma Bakanı, “Netanyahu’nun Suudi Arabistan ile normalleşme anlaşmasına varmayı ve Filistin devletini kabul etmeyi” tercih ettiğini savunarak, “Suudi Arabistan bizimle barışı bizim için istemiyor, barışçıl olmayan nükleer programı ABD Kongresinde ilerletmek için istiyor.” iddiasında bulundu.

Siyasileri erken seçime ikna etmek için var gücüyle çalışacağını söyleyen Liberman, “Bunun bir çocuk oyunu olmadığını anlamaları gerekiyor, her türlü düşünceyi geride bırakıp seçimlere gitmeliyiz.” dedi.

Liberman, ayrıca mevcut durumdan en çok girişimcilerin sıkıntı çektiğini vurgulayarak “Gençler dizüstü bilgisayarlarını alıp İsrail’den ayrılacaklar.” görüşünü dile getirdi.

Erken seçimlere gidilmesine karşı olduğunu açıklayan Netanyahu, muhalefet ve çeşitli çevrelerce eleştiriliyor. Yakınları Gazze’de esir tutulan İsrailliler de sık sık hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Amedspor, 11 Mayıs’ta kupa töreni düzenleyecek
Behice Feride Demir: Sharo Garip ile ‘Siyasetin İşgali’ üzerine

Öne Çıkanlar