Eylem Tok ve oğlu İngilizce kursu binası girişinde gözaltına alındılar

GenelGündem

İstanbul’da karıştığı trafik kazasında bir kişinin ölümüne dört kişinin yaralanmasına neden olan 16 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu önce Mısır’a ardından ABD’ye kaçıran annesi Eylem Tok’un Boston’da gözaltına alınmalarına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

İstanbul’da 1 Mart tarihinde yaşanan kazanın ardından yazar Eylem Tok oğlu Timur Cihantimur’la birlikte önce Mısır’a oradan da ABD’nin New York şehrine kaçmışlardı. New York’ta anne oğulun görüntülenmesinin ardından ikili Boston’a gitti.

Bir süredir Boston’da yaşayan Eylem Tok ve Timur Cihantimur Türkiye’nin haklarında kırmızı bülten çıkarmasının ardından Cuma günü Boston Polisi tarafından gözaltına alındılar.

Boston Polisi’nin VOA Türkçe’yle paylaştığı bilgiye göre Tok ve Cihantimur, sabah saat 9:33’te gözaltına alındılar. Anne oğulun gözaltına alındıkları noktaysa ikilinin Boston’da gittikleri dil kursu binasının girişi oldu.

Dil okulu binasının girişi
Dil okulu binasının girişi
Cuma sabah “British International School of Boston” isimli dil okulu binasına giriş yapmak üzere kursa geldikleri sırada Tok ve Cihantimur, Boston Polisi Kaçak Birimi, US Marshalls ve federal polis ekipleri tarafından gözaltına alındılar.

İkilliyi gözaltına almaya giden silahlı polislerin kurs girişinde Eylem Tok ve Timur Cihantimur’u gözaltına aldıkları ve anne oğulun gözaltı işlemine direnmedikleri belirtildi.

Tok ve oğlu Cihantimur, gözaltına alınmalarının ardından Boston’da Moakley Federal Mahkeme binasına götürüldüler.

Anne oğulun kaçma şüphesi nedeniyle gözaltında tutulmalarına karar verilirken ikili 18 Haziran Salı günü ilk duruşmada hakim karşısına çıkacaklar. Hukukçular iade sürecinin uzun sürebileceğine dikkat çekiyorlar. Yargılama sürecinde Tok ve oğlunun gözaltında olup olmayacakları da henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak: VOA

İlginizi Çekebilir

İsrail ordusu: Gazze’nin güneyinde 8 asker hayatını kaybetti
Slovakya’nın yeni cumhurbaşkanı Pellegrini oldu

Öne Çıkanlar