Fransa: Suriyeli 3 yetkiliye ömür boyu hapis cezası talep edildi

DünyaGündem

Fransa’da insanlığa karşı işlenen suçlara karıştıkları iddiasıyla Suriye rejiminin üç yetkilisi gıyaben yargılandıkları mahkemece  müebbet hapis cezası talep edildi.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre Paris Ceza Mahkemesi ayrıca Ulusal Güvenlik Dairesi eski müdürü Ali Memluk, Hava Kuvvetleri İstihbarat eski müdürü Cemil Hassan ve Hava Kuvvetleri İstihbarat Soruşturma Şubesi eski müdürü Abdel Salam Mahmud hakkındaki uluslararası tutuklama emirlerinin yürürlükte kalmasına karar verdi.

Hiyerarşik konumları nedeniyle Memluk, Hasan ve Hammud’un, her ikisi de Fransız vatandaşı olan Mazen Al-Dabbagh ve oğlu Patrick Dabbagh’ın zorla ortadan kaybolmasında ve ölümünde rol oynadığından şüpheleniliyor.

Baba ve oğul, 2013 yılında Şam’da tutuklanmış Hava Kuvvetleri İstihbarat birimine bağlı Mezzeh Havaalanı gözaltı merkezine nakledilmiş ve 2018 yılında ölümleri açıklanana kadar izleri bulunamamıştı.

Ancak, Paris Mahkemesi İnsanlığa Karşı Suçlar Birimi tarafından yürütülen soruşturmalar, işkence gördüklerinin ve bunun sonucunda öldüklerinin “yeterince kanıtlanmış” olarak kabul edilmesini sağladı.

Bu dava sayesinde, Suriye rejimi tarafından Suriyeli sivillere karşı işlenen yaygın ve sistematik ihlaller, Fransız yargı tarihinde benzeri görülmemiş bir şekilde bu dava çerçevesinde tartışmalara yol açmıştır.

Savcı, Mazen Al-Dabbagh ve Patrick al-Dabbagh’ın mağdur olduğu olayların “onlarca hatta binlerce Suriyelinin kendilerini içinde görebileceği bir çerçevede yer aldığını” vurguladı.

 

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Gazze’de kayıp 13 bin kişinin akıbeti bilinmiyor…
Küresel piyasalarda gözler Amerika’ya çevrildi

Öne Çıkanlar