Fransa’da polis sinagogu yakmaya çalışan bir kişiyi öldürdü

DünyaGündem

🔴Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin sosyal medya hesabından “Rouen’da ulusal polis memurları bu sabah erken saatlerde kentin sinagogunu ateşe vermeye niyetli olduğu açık olan silahlı bir kişiyi etkisiz hale getirdi” açıklamasını yaptı

Fransa’nın kuzeyindeki bir sinagogu ateşe vermeye çalıştığı iddia edilen bir adam cuma günü polis tarafından vurularak öldürüldü.

Bir polis kaynağı, Rouen’deki memurların “sinagog yakınında duman ihbarı üzerine harekete geçtiklerini” söyledi. Olayla ilgili bilgisi olan kaynak “Elinde bıçak ve demir çubuk olan adam ateş eden polis memurun üzerine yürüdü,” dedi.

Zanlı olay yerinde hayatını kaybetti.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin sosyal medya hesabından “Rouen’da ulusal polis memurları bu sabah erken saatlerde kentin sinagogunu ateşe vermeye niyetli olduğu açık olan silahlı bir kişiyi etkisiz hale getirdi” diye yazdı.

France 3 Normandie’nin haberine göre polis memurları beş kez ateş etti.

Rouen Belediye Başkanı Nicolas Mayer-Rossignaol sinagoga yapılan saldırının sadece Yahudi toplumunu değil tüm şehri etkilediğini söyledi.

Mayer-Rossignaol “Bu saldırı ve Rouen sinagoguna yönelik bu yangın girişiminden etkilenen sadece Yahudi toplumu değil. Tüm Rouen şehri yara aldı ve şok içinde,” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik kara harekâtı ve Orta Doğu’da yükselen tansiyon karşısında Fransa terör alarmını en üst düzeye çıkardı.

Batı Avrupa’da en büyük Yahudi ve Müslüman nüfusa sahip olan ülkede antisemitik eylemler arttı.

/ euronews /

İlginizi Çekebilir

Putin: Harkiv’e ele geçirmek gibi bir planımız yok
Gültan Kışanak Diyarbakır’a gitti

Öne Çıkanlar