Gazze’de acil ateşkes tasarısı Çin ve Rusya’nın vetosuyla reddedildi

DünyaGündem

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD’nin Gazze’de “acil ateşkes” sağlanmasını talep eden karar tasarısı, Rusya ve Çin’in veto etmesi sonucu reddedildi.

Tasarı, 15 üyeli BMGK’nın Rusya ve Çin dahil üç üye tarafından reddedilirken 11 ülke lehte oy kullandı, bir üye ise çekimser kaldı.

Moskova, Washington’ı İsrail’i baskı altına almayan “ikiyüzlü bir gösteri” yapmakla suçladı.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, oylama öncesi yaptığı açıklamada, ülkesinin acil ateşkesi desteklediğini söyledi ancak ABD’nin sunduğu tasarıda kullanılan dili eleştirdi.

Nebenzia, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield’i “politik” nedenlerle “uluslararası toplumu yanıltmakla” suçladı.

Ayrıca Nebenzia, taslağın son derece politik olduğu ve İsrail’in Refah’ta askeri operasyon düzenlemesine yeşil ışık yaktığını söyledi.

Rus Büyükelçi Nebenzia, toplantıda yaptığı konuşmada ise “Bu İsrail’in ellerini serbest bırakacak ve Gazze’nin tamamının ve tüm nüfusunun yıkım, tahribat ya da sürgünle karşı karşıya kalmasına yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

Washington’ın sunduğu karar tasarısı, sivilleri koruyacak ve insani yardımın ulaştırılmasına olanak sağlayacak, yaklaşık altı hafta sürecek “acil ve sürekli bir ateşkes” çağrısında bulunuyordu.

ABD’li Büyükelçi Linda Thomas-Greenfield, Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada “Konseyin büyük çoğunluğu karar lehinde oy kullandı, ancak ne yazık ki Rusya ve Çin veto hakkını kullanmaya karar verdi” ifadesini kullandı.

Nebenzia toplantıda yaptığı konuşmada “Bu İsrail’in ellerini serbest bırakacak ve Gazze’nin tamamının ve tüm nüfusunun yıkım, tahribat ya da sürgünle karşı karşıya kalmasına yol açacaktır” dedi.

Çin’in BM misyonundan yapılan açıklamada da, şu ifadelere yer verildi:

“Tasarı her zaman için en merkezi konu olan ateşkes konusundan uzak durmuştur. Nihai metin belirsizliğini korumakta ve ne derhal ateşkes çağrısında bulunmakta ne de kısa vadede ateşkesin gerçekleştirilmesi sorusuna bir cevap vermektedir. Bu, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin mutabakatından açık bir sapmadır. Uluslararası toplumun beklentilerinin çok gerisinde kalmıştır. Acil bir ateşkes hayatların kurtarılması, insani yardım erişiminin genişletilmesi ve daha geniş çaplı çatışmaların önlenmesi için temel bir ön koşuldur. Ancak ABD’nin taslağı tam aksine ateşkes için ön koşullar getirmektedir ki bu da ölümlerin devam etmesine yeşil ışık yakmaktan farksızdır ve kabul edilemez. Taslak, başta İsrail’in Refah’a yönelik askeri saldırı planlarına ilişkin son dönemde yaptığı ve tekrarlanan açıklamaları olmak üzere, diğer birçok açıdan da son derece dengesizdir.”

ABD’nin karar tasarısına ret yönünde oy kullanan bir diğer ülke, Cezayir oldu. Cezayir’in BM Büyükelçisi, “Metin barış için net bir mesaj göndermiyor. Filistinli sivilleri öldürmeye devam etmek için bir geçiş izni niteliğinde.” sözleriyle ABD’yi eleştirdi.

 

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Avrupa Birliği Zirvesi’nde ‘savunma kapasitesini güçlendirme’ hedefi
Erdoğan DEM seçmenine “iradesiz” dedi, yargı sopasını gösterdi

Öne Çıkanlar