Gezi davasında yeni gelişme: Dosya ‘kanun yararına bozma talebi’yle bakanlıkta

Gezi davası tutuklusu, iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala yedi yıldır hapiste. Mine Özerden, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Can Atalay ise 25 Nisan 2022’den beri tutuklu. 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Nisan 2022’de karar duruşmasında ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası vermişti. Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında 28 Eylül 2023’te verilen 18’er yıl hapis cezaları bozulmuştu.

T24‘ten Murat Sabuncu’nun haberine göre İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi bugün 219 mavi ve dört adet kırmızı dosyayı ‘kanun yararına bozma talebi’ başlığıyla İstanbul başsavcılığı bakanlık muhabere bürosuna bir yazıyla yolladı.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Mahkememiz iş bu dosyasında hükümlü Mehmet Osman Kavala müdafi Avukat Hilal Zengin’in 6/5/2024 tarihli dilekçesiyle kanun yararına bozulması istemli talebinde bulunmuş olmakla dosya incelenmek üzere taralı haliyle ve fiziki olarak yazımız ekinde gönderilmiştir.”

Sabuncu haberinde bu adımın Özel-Erdoğan görüşmesi öncesinde atılmasına dikkat çekti.

Kanun yararına bozma ‘hukuka aykırılıklar bulunan karar-hükümlerin bozulması istemiyle Adalet Bakanlığı tarafından Yargıtay başsavcılığı’na başvurulması yoluyla yapılıyor.

Diğer yandan Gezi tutuklularının dosyaları hâlâ Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeyi bekliyor.

İlginizi Çekebilir

Bakırhan: Kürtler AKP’nin önünden bile geçmemeli
Fadıl Şenyaşar tahliye edilmedi

Öne Çıkanlar