Göçmenleri taşıyan tekne battı: En az 38 kişi öldü, 100 kişi kayıp 

DünyaGündem

Göçmenleri taşıyan bir teknenin Yemen açıklarında batması sonucu en az 38 kişi hayatını kaybetti, 100’ü aşkın kişi ise kayboldu. 

Batan teknede yaklaşık olarak 250 göçmen olduğu tahmin ediliyor. 

Şuana kadar 78 kişinin sağ olarak kurtarıldığı tekne faciasında ölü sayısın her an artacağı belirtiliyor. 

Ajansların geçtiği habere göre teknede çoğu Etiyopya’dan gelen ve Körfez ülkelerine gitmek için Yemen’i geçiş noktası olarak kullanan mülteciler bulunuyordu. 

BBC’nin aktardığına göre, kayıp olan yaklaşık 100 kişi için başlatılan arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Tekneden sağ kurtulanlar, teknenin güçlü rüzgarlar nedeniyle battığını ifade ettiler. Bir yetkili ise Reuters’e yaptığı açıklamada, teknenin kıyıya varamadan battığı bilgisini paylaştı.

Al-Khurma adlı sahil güvenliğinden sorumlu yetkili  “Balıkçılar ve halk, 78 göçmeni kurtarmayı başardı. Bu kişiler, kendileriyle birlikte aynı teknede olan yaklaşık 100 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Arama çalışmaları sürüyor. Olayla ilgili olarak Birleşmiş Milletler’e de bilgilendirme yapıldı” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) paylaştığı bilgilere göre, geçen yıl Somali Yarımadası’ndan Yemen’e ulaşan mülteci sayısı 97 bini buldu. Yemen’deki iç savaş ve Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıları devam ederken mülteci sayısında da artış yaşandı.

/bbc-reuters/

İlginizi Çekebilir

Erdoğan’ın ziyareti sonrası CHP Merkez Kurulu toplandı
Kremlin: Batı’nın provokasyonu nedeniyle nükleer tatbikat önemli

Öne Çıkanlar