Goran’dan Kobani Davası açıklaması: Krizler derinleşecek

GündemPolitika

Kobani Davasında mahkemenin verdiği kararlarla ilgili Goran Hareketi’nden yapılan açıklamada, “Türkiye Devleti’nin Kobani davasıyla ilgili olarak Kuzey Kürdistan’daki Kürt liderlerine ve Kürt partilerinin liderlerine yönelik ağır cezaları, Türkiye’deki Kürtlerin durumunun daha da karmaşıklaşmasına neden oldu” ifadelerine yer verildi.

Süleymaniye merkezli Goran Hareketi’nden (Değişim Hareketi) Kobani Davasında mahkemenin kararına ilişkin bir açıklama yayımlayarak, Kürt sorunun, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli sorunlarından biri olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin ‘Kürt sorununa karşı gözlerini uymduğuna’ dikkat çekilen açıklamada, “Son gelişmede Türkiye Devleti’nin Kobani davasıyla ilgili olarak Kuzey Kürdistan’daki Kürt liderlerine ve Kürt partilerinin liderlerine ağır cezalar vermesi, Türkiye’deki Kürtlerin durumunun daha da karmaşıklaşmasına neden oldu” ifadelerine yer verildi.

“Kürt sorunu demokratik ve barışçıl yollarla çözülebilir” 

Bu gelişmelerin Türkiye’nin çıkarına hizmet etmediği belirtilen açıklamada, “Kürt meselesi bu şekilde çözülmeyecek, bu adımlarla krizler daha da derinleşecek, barışçıl ve demokratik çözümün yolları tıkanacaktır” denildi.

Açıklamanın devamı ise şöyle:

“Goran Hareketi olarak, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki Kürt sorununun siyasi bir mesele olduğuna ve diyalogla, barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine her zaman inanıyoruz. Kuşkusuz Türk devletinin benimsediği yöntemler (savaş, askeri ve siyasi operasyonlar, Kürtlerin kimliğine ve varlığına yönelik saldırılar) bu ülkede yaşanan büyük krizlerin temel nedenleridir.

Goran Hareketi olarak Kürt siyasetçilere (özellikle HDP’lilere) uygulanan kararları şiddetle kınıyor .Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da Kürt sorununu çözmenin tek yolunun tecridin kaldırılması, barışçıl diyalog sürecinin başlatılması olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.”

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Özerk Yönetim: Kobani kararı demokrasiye darbedir
Savcılık Kobani Davası tahliyelerine itiraz etti

Öne Çıkanlar