Gülsüm Elvan: ”Erdoğan’a hakaret”ten 6. kez hakim karşısında çıktı

GenelGündem
Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan’ın Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılandığı davada 6’ncı kez hakim karşısına çıktı. Gülsüm Elvan, “Emri ben verdim diyen yargılanmıyor ben yargılanıyorum” dedi.
Gezi Direnişi eylemleri sırasında polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan’ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri suçlamasıyla yargılandığı davanın 6’ncı duruşması İstanbul 43’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Duruşmaya, Gülsüm ve Sami Elvan katılırken, Erdoğan’ın avukatı mazeret bildirerek katılmadı.
Savunma yapan Gülsüm Elvan mahkemede, hakaretten yargılandığını ancak kendisinin hakarete uğradığını dile getirdi. Elvan, “Benim uğradığım hakarete ilişkin hiçbir işlem yapılmamaktadır? Emri ben verdim diyen yargılanmıyor, ben yargılanıyorum. Cumhurbaşkanı olması yargılanmasına engel mi? Olayda ben mağdur edildim, yargılanmam mağduriyetime neden olmaktadır, beraatımı istiyorum” dedi.
Sami Elvan da, “Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Söylediğimiz sözlerin arkasındayız, biz evladımızı kaybettik, haklı davamızda yargılanıyoruz. Ben haklıyım, beraatımı talep ediyorum” dedi.
AİHS’İN EMSAL KARARI MAHKEMEYE SUNULDU
Gülsüm Elvan ve Sami Elvan’ın avukatı Caner Kartal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHS) verdiği emsal kararı dosyaya sunduklarını ve mütalaadan önce bu kararın dikkate alınmasını talep etti. Kartal, “Müvekkillerin evladı katledilmiştir, sanık polis de olası kastla öldürmeden ceza almıştır, karar da kesinleşme aşamasındadır, katılan emri ben verdim demiştir, müvekkililer de bu hususu anlatmıştır, herhangi bir hakaret kastı olmadığı gibi ifade özgürlüğü kapsamındaki sözlerdir, malumun ilanıdır, kendi duygularını ifade etmişlerdir, müvekkillerin beraatını talep ediyoruz” diye belirtti.
DURUŞMA ERTELENDİ
Ara kararını açıklayan mahkeme, esasa ilişkin mütalaasını hazırlaması için duruşma savcısına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 10 Eylül’e erteledi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Rusya ile Çin, Ay’a nükleer güç ünitesi yerleştirmeyi planlıyor
Almanya Savunma Bakanı: Alman subaylarının dinlenmesi ‘kişisel hatadan’ kaynaklandı

Öne Çıkanlar