Hakan Fidan’dan çalışanlara yakın takip: Bütün iletişimleri kontrol altında olacak

GündemPolitika

MİT Başkanlığı’ndan Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesinin ardından kurumda yaptığı istihbari uygulamalarla tepki çeken Hakan Fidan, bütün iletişim bilgilerini kontrol altına alacak bir uygulamayı çalışanlara zorunlu kıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın çalışanlarına Whatsapp benzeri Chat-In diye bir uygulamayı zorunlu hale getirdiği ortaya çıktı. Uygulama ile bütün Dışişleri mensuplarının yazışma, iletişim, silinen mesajlar da dâhil olmak üzere telefon üzerindeki tüm hareketleri kontrol altında olacak.

BAKANLIK ÇALIŞANLARINA CASUS MUAMELESİ YAPIYOR
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Dışişleri Bakanlığı’nın mensuplarına casus muamelesi yapan bir teşkilat haline geldiğini ileri sürerek, bakanlıkta Bylock uygulamasına benzer bir sistem kullanıldığını söyledi. Çandar, bu uygulama üzerinden bakanlık çalışanlarını bütün iletişiminin takip edildiğini iddia etti. TBMM’de görüşülmekte olan Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifi üzerine konuşan Çandar, söz konusu teklifin TBMM İç Tüzüğü’nün 23. ve 38. maddeleri göz ardı edilerek Genel Kurul’a getirildiğini vurguladı. Çandar, “Bu kanun, bu haliyle iktidar grubunun parmak kaldırmasıyla geçse bile çok muhtemeldir ki Anayasa Mahkemesi’nden geri dönecektir” dedi.

DIŞİŞLERİ ÇALIŞANLARININ HER TÜRLÜ İLETİŞİMİ TAKİP EDİLİYOR

Mensuplarına potansiyel casus muamelesi yapan bir teşkilat hâline gelmiş bir Dışişleri’nden bahsediyoruz” ifadelerini kullanan Çandar, “Bakan ve birkaç kişi hariç, tüm Dışişleri mensuplarının bütün yazışma, bütün iletişimi, silinen mesajlar da dâhil olmak üzere kontrol altında; yurt dışında çalışanlar da buna dâhil” diye konuştu.

DIŞİŞLERİ TİCARETHANEYE ÇEVRİLMEK İSTENİYOR
Çandar, bakanlığa yönelik şu iddiaları öne sürdü:

“Teklifin 6. maddesini okumak, Dışişleri’nin nasıl bir ticarethaneye çevrilmek istendiğini ortaya koyuyor. 6. maddenin (ğ) bendini okuyorum: ‘Vize aracılık hizmet gelirlerinden genel bütçeye aktarılacak pay düşüldükten sonra kalan kısımdan Vakfa aktarılacak tutarlar’ diye bir ibare var. Burası, bu kanun teklifinin püf noktası.

DÖNEN DOLAPLARI DIŞİŞLERİ MENSUPLARI BİLDİRİYOR
Son günlerde Dışişleri Bakan Yardımcısı sayısı 5’e çıkarıldı. Bunların 3’ü kariyer diplomatı değil. Kariyer diplomatı olmayan bu dışişleri bakan yardımcılarından birinin vize şirketleri ile ilişkisi biliniyor. Bütün Dışişleri Bakanlığı mensupları bunu biliyor. Biz nereden biliyoruz? Dışişleri mensupları bunu bize bildirdiği için biliyoruz. Bize bunu aktaranlar, bizzat Dışişleri Bakanlığı mensupları. Yani Dışişleri’nde dönen dolaplardan, kimin kim olduğundan ve hangi işleri çevirdiğinden haberimiz var. Bunları yakında isim isim, olay olay ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

KURUMDAN AYRILMAYI DÜŞÜNEN PERSONELLER VAR

Dışişleri meslek memurları, olan bitenden büyük infial duyuyor, birçoğu Bakanlık’tan ayrılmayı düşünüyor. Özel sektöre geçmeyi düşünen çok sayıda Dışişleri meslek memuru var. Bilgi kaynaklarımız da Dışişleri Bakanlığı’nın namuslu unsurları. Bütün bu bilgiler, Dışişleri mensupları üzerinde kurulan akıl almaz kontrol mekanizmalarına rağmen bizlere akıyor. Nedir o mekanizmalar? Eminim bu söyleyeceğimi bir çoğunuz bilmiyorsunuzdur: Dışişleri Bakanı ve birkaç kişi hariç; tüm Dışişleri mensupları, genel müdürler, daire başkanları, büyükelçi, konsoloslar ve tüm personelin bir tür Whatsapp uygulaması yüklemesi zorunluluğu var. Bu uygulama, bu uygulamayı bulan kişinin adıyla Chat-In diye biliniyor. Bakan ve birkaç kişi hariç tüm Dışişleri mensuplarının bütün yazışma, bütün iletişimi, silinen mesajlar da dâhil olmak üzere kontrol altında; yurt dışında çalışanlar da buna dâhil.

DEVLETİ ORTADAN KALDIRIYORSUNUZ ZATEN

Mensuplarına potansiyel casus muamelesi yapan bir teşkilat hâline gelmiş bir Dışişleri’nden bahsediyoruz. Diyeceksiniz ki ‘Güvenlik uygulaması.’ Güvensizlik gerekçesiyle muazzam, görülmemiş bir güvenlik uygulaması var. E, hâl böyle olunca, ‘Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’ adı altında koca ve köklü bir devlet kuruluşunu ticarethaneye çevirme gayretinizi de anlamak gayet mümkün. Devleti ortadan kaldırıyorsunuz zaten. Pekâlâ, böyle bir Dışişleri, ticarethaneye de dönüşebilir. Adaletsizliğin, hukuksuzluğun haddi hesabı yok, bunlara bir tane daha eklemeyin diyorum. Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu’nu bir an önce geri çekin.”

Kaynak: Bold Medya

İlginizi Çekebilir

Urfa: Kayıp çocuğun cenazesi sulama kanalında bulundu
Demirtaş’tan Rojavalı avukatlara teşekkür

Öne Çıkanlar