Hakkari Belediye Eş Başkanı Akış: Şerefimle görev yaptım, halkın bir kuruşunu yemedim

GündemPolitika

Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yargılandığı davanın karar duruşması görülüyor.

3 Haziran’da Van’da gözaltına alınan Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61’inci duruşması bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Hakkari Belediye Eş Başkanı Sıddık Akış savunmasında suçlamaları kabul etmedi.

Hakkında hazırlanan dosyanın siyasi olduğunu belirten Akış savunmasında şunları söyledi:

“Dönemin savcısının, polisinin, hakiminin FETÖ’cü olduklarını, hazırladıkları dosyanın siyasi olduğunu bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu biliyorum. Benim başım dik, 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum, mücadele etmeye devam edeceğim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. FETÖ’cü bir savcının hazırladığı iddianame ile yargılanmak istemiyorum. Sizden tahliye ya da beraat talep etmiyorum. Sadece vicdanınıza bırakıyorum kararı. Ben bugüne kadar şerefimle, bu halkın tek kuruşuna dokunmadan görev yaptım. Neden 4 ay önce değil, neden 1 yıl önce değil, neden 4 yıl önce yapılmadı bu yargılama? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum.”

Öte yandan sabah saatlerinde adliye binasına giden avukatlar içeri alınmadı. Ancak milletvekilleri ve avukatların tepki göstermesi üzerine avukatlar salona alındı.

Ayrıca adliye binası önündeki polis yoğunluğu da devam ediyor. Adliyenin bulunduğu caddeye de çok sayıda zırhlı polis aracı konuşlandırıldı.

/rd/

İlginizi Çekebilir

Netanyahu: Lübnan sınırında güçlü bir eyleme hazırız
Mannheim’da AfD’li siyasetçiye bıçaklı saldırı

Öne Çıkanlar