Hakkari kayyımı birçok kentte protesto edildi

GenelGündem

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanması ve yerine kayyım atanmasına tepkiler sürüyor. Birçok kentte başlatılan nöbet eylemleri, “Belediyeler bizimdir, gasp edemezsiniz” sloganlarıyla sürdü. 

 İZMİR

 Özgür Kadın Hareketi (TJA), DEM Parti, Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ile Sosyalist Meclisler Platformu (SMF), Eski Sümebank önünde oturma eylemiyle kayyım atama kararını protesto etti.  Eylemde, “Kayyım darbedir. Belediyeler bizimdir, gasp edemezsiniz. Kayyıma karşı nöbetteyiz” pankartı açıldı. DEM Parti İzmir Milletvekilleri İbrahim Akın ve Burcugül Çubuk, Amed Milletvekili Halide Türkoğlu’nun yanı sıra çok sayıda yurttaş eyleme katıldı. 

 ‘KAYYIM SADECE KÜRT HALKININ SORUNU DEĞİLDİR’

 Eylemde konuşan DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, kayyım atamalarının sadece Kürtlerin sorunu olmadığını söyleyerek, “Colemêrg’te günlerdin süren bir direniş var. Kurdistan’ın bütün kentlerinde bir direniş var. Sokaklarda, halkın kendi seçtiği eşbaşkanı ile Colemêrg’i yönetme isteğinin yankısı var. Bu yankıyı AKP-MHP faşist iktidarı ortadan kaldıramayacaktır. Dünyanın en çok cezaevi inşa eden iktidarına karşı özgürlüğü en çok savunan halklardan birinin yani Kürt halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Bijî wek hevîya gelan (Yaşasın halkların umudu)”  ifadelerini kullandı. 

 ‘KAYYIMLA BELEDİYELER ÇETE EVİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR’

 Daha sonra söz alan Rahşan Anter ise baskılara rağmen her zaman alanlarda olacaklarının altını çizerek, “Biz karşınızda olmaya devam edeceğiz. Kürt halkına yapılan haksızlıklar karşısında yılmayacağız. Bu haksızlıklar bizi daha çok bütünleştirecektir” şeklinde konuştu. Barış Annesi Behiye Yalçın da halkın iradesiyle kazanılan belediyeye kayyım atamanın irade gaspı olduğunu ifade ederek, “Kim en çok oy aldıysa belediye onundur,  kayyımın değil. Ne hırsızların ne de çetelerindir, Belediye Kürt halkınındır. Kayyım atanan belediyeleri çete evlerine dönüştürüyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi. 

 Eylem, zılgıt ve alkışlarla sona ererken, 12 Haziran saat 08.00’da DEM Parti binası önünden kalkacak araçlarla Colemêrg’e desteğe gidileceğinin duyurusu yapıldı. 

 ADANA 

 DEM Parti DEM Parti Adana İl Örgütü öncülüğünde kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, halk iradesinin gasp edilmesine karşın “Kayyıma karşı nöbetteyiz” şiarıyla nöbet eylemi başlattı. Eylemin üçüncü gününde kitle Heykelli Park’ta bir araya geldi. “Belediye bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” dövizlerini taşıyan kitle sık sık, “DEM gelecek devran dönecek haydutlar halka hesap verecek”, “Her yer Hakkari her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız” ve “Kayyıma karşı omuz omuza” sloganı attı. Valiliğin, eylem ve etkinlik yasağının olmamasına rağmen polis, “kamu güvenliğini” gerekçe gösterip, DEM Partililerin kentte eylem ve etkinlik yapmasını “keyfi” olarak engellemeye çalıştı. Polis çemberi içinde oturma eylemi yapan DEM Partililer, aşırı sıcağa ve neme rağmen halkın iradesine sahip çıkılmaya çağırdı.

 ‘İRADE GASPINI KABUL ETMİYORUZ’

 Polisin ablukasında yapılan nöbet sırasında polisin atılan sloganlar gerekçe gösterilerek kalkanlarla saldıran polise rağmen kitle eylemini sürdürdü.  Polisin tutumunu kınayan DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, halkın iradesinin gasp edilmesine karşı sokakta olacaklarını dile getirdi. Aydemir, “İrade gaspını kabul etmiyoruz. Sayın Abdullah Öcalan üzerinde büyük bir hukuksuzluk var. 25 yıldır bu hukuksuzluk devam ediyor. Sayın Öcalan tecrit altında bu anayasal bir suçtur” dedi.

 /Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Borrell: Gazze’deki yeni bir sivil katliamı en güçlü ifadelerle kınıyoruz
Katledilen gazeteci Hafız Akdemir anıldı

Öne Çıkanlar