Halide Dündar kadınların omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı

GündemKadın
Tedavi edildiği hastanede yaşamını yitiren DDKAD Yöneticisi Halide Dündar, Amed’te yoldaşları tarafından zılgıtlarla son yolculuğuna uğurlandı. 
Kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 3 Temmuz’da yaşamını yitiren Devrimci Demokratik Kadınlar Derneği (DDKAD) Yöneticisi Halide Dündar (61) memleketi Amed’te defnedildi. Cenazesi İstanbul’dan memleketi Amed’e getirilen Dündar için Yeniköy Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendi.
Mezarlıkta Dündar’ın cenazesi kadınlar tarafından zılgıtlarla taşınırken, cenazenin defnedildiği sırada duygulu anlar yaşandı.
Defin işleminden sonra Dündar’ın mücadele arkadaşı Rahime Kesici kısa bir konuşma yaptı. Kesici, Dündar ile 1974’ten bu yana tanıştıklarını söyleyerek, “48 yıllık çocukluk, gençlik, devrimciliğe attığımız ilk adımlar, toplumsal bilinç, hedeflerimiz bizi buraya kadar getirdi. Dostları adına teşekkür ediyorum. Bijî tekoşere jinên Kurd” dedi.
‘ZOR ZAMANLARIN İNSANIYDI’
Dündar’ın mücadele arkadaşlarından Methiye Azbay ise, onun direnişçi yönüne değinerek, “Halkına yararlı olmak için çalışan bir kadındı. Kocaman sevgi dolu bir yüreği vardı. Halk sevgisi, dost, arkadaş, aile, çocuk ve daha nice sevgiler vardı bu yürekte. Halide zor zamanların insanıydı, cezaevinin o en ağır koşullarında, ameliyatlı olmanın verdiği o acılara rağmen bizleri gülümsetmeye çalışırdı. Yaşadığı işkenceleri dahi gülümseyerek, şakayla anlatır, hepimizi güldürürdü” ifadelerini kullandı.
‘HAKKINDA AÇILAN DAVALAR DEVAM EDİYOR’ 
Dündar’ın verdiği kadın mücadelesinde hakkında çok sayıda dava açıldığını hatırlatan Azbay, “Hakkında açılan davalardan bazıları hala devam etmekte. O her şeye rağmen büyük bir dirençle asla geri adım atmadı ve sonuna kadar mücadele etti. Bütün yaşadığı olumsuzlukların etkisiyle yaşam onu erken aramızdan aldı. Yolun açık olsun Halide, aydınlıklar içinde ol” diye konuştu. Daha sonra Dündar’ın mezarına Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde birlikte kaldığı arkadaşları çelenk ve çiçekler bıraktı.
Dündar’ın taziyesi Liceliler Yas Evi’nde kabul edilecek.
Dündar’ın cenaze törenine, ailesi, mücadele arkadaşları,  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed İl Eş Sözcüsü Pınar Sakık Tekin, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Rosa Kadın Derneği, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Kürt Kadın Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel katıldı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Çin: Amerika, Tayvan’ı barut fıçısına dönüştürüyor
Memur maaşlarına zam teklifi Meclis’e sunuldu

Öne Çıkanlar