Hamaney: İsrail Şam Büyükelçiliği saldırısı nedeniyle cezalandırılacak

DünyaGündem

🔴 İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suriye’deki İran Büyükelçiliği’ne saldıran İsrail’in “cezalandırılması gerektiğini ve cezalandırılacağını” söyledi.

Hamaney, Ramazan ayının sona ermesi münasebetiyle yaptığı konuşmada “Şeytani rejim bir hata yaptı ve cezalandırılmalı, cezalandırılacak da.” dedi.

İsrail savaş uçakları 1 Nisan’da İran’ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesi içerisindeki konsolosluk binasını bombalamış, Devrim Muhafızları Ordusu, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ile Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi dahil 7 yetkilinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Zahedi’nin Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de bir ABD hava saldırısında hedef alınmasından bu yana öldürülen en üst düzey İran Devrim Muhafızları komutanı olduğu belirtildi.

Saldırı sonrası açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail’in saldırısına misilleme yapacaklarını söyledi.

Reisi, “Direniş cephesinin iradesini yok etmeyi başaramayan Siyonist rejim (İsrail), kendini kurtarmak için kör suikastları yeniden gündemine aldı. Hedeflerine asla ulaşamayacağını ve bu korkakça suçun cevapsız kalmayacağını bilmelidir” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İran’ın saldırıya misillemede bulunacağını bildirmesinin ardından teyakkuza geçmişti.

Reuters’ın Amerikalı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, konsolosluk saldırısına misilleme olarak İran’ın bölgedeki İsrail ya da Amerikan üslerini hedef alabileceği olası bir saldırıya karşı ABD’nin hazırlık yaptığı belirtildi.

 

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Gazze’de ateşkessiz bayram
Mordem Zel: Kûçik

Öne Çıkanlar