Hasip Kaplan: Amasız şartsız genel af

Yazarlar

Anayasaya göre Meclis oylamasında nitelikli çoğunluk gerektiği için AKP, Meclis’e ‘Korona Affı’ için ‘İnfaz indirimi’ teklifinde bulundu. AKP+MHP oy çokluğuyla çıkacak bir yasa teklifi sundu.

Önceleri yapılan açıklamada 6 suç kapsam dışı kalacaktı. En son cinsel suçlar ve uyuşturucu suçlarına da indirim getirdiler. Siyasiler yani TMK’da yazılan ‘terör suçları’ ve kasten adam öldürme suçları kapsam dışında diyorlar.

Irkçılık, ayrımcılık, nefret, soykırım, kadına şiddet, işkence, insanlığa karşı suçlar kapsama alınıyor. Eşitlik, adalet, özgürlük isteyenler, çocuklar ölmesin, barış diyenler ‘terörist’ olduğu için yararlanmayacak. Cemaat yurtlarında çocuklara, her yerde kadınlara şiddet  ve cinsel istismar suçları işleyenler ise yararlanacak.

Gazeteciler, bilim insanları, aydınlar sanatçılar, siyasetçiler, seçilmişler konuşanlar muhalif olanlar, ‘terörist’ sayıldığı için yararlanmayacak. Çünkü Türkiye’de muhalif olan herkes hain, terörist, kollektif ve katalog terör suçlusudur iktidarın gözünde.

Ama, devlet adına terör suçu ve insanlığa karşı suç işleyenler,katliam yapanlar Roboski,Gar katliamı failleri, Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, Şırnak, İdil’de katliam yapan  katiller, Cihadist çeteler, mafya, organize suç şebekelerinin tümü yararlanacak.

Kısaca örnek verirsek Selahattin Demirtaş, Osman Kavala milletvekilleri, belediye başkanları 6 milyon oy almış HDP’nin üye ve yöneticileri yararlanamayacak.

Daha dün dört HDP Belediye Eşbaşkanı görevden alındı, yerlerine kayyım atandı. Virüs zihniyetli siyasi kan davası güden bir zihniyet, hukukta ve adalette eşitlik, vicdan, ahlak, insanlık tanımıyor.

Cezaevlerinde hastalar, yaşlılar, çocuklar var  virüs vakaları görülmeye başlandı. Yaşam hakkının söz konusu olduğu bir durumda, eşitlik yerine ayrımcılık zihniyeti virüsten beter ve daha hastalıklıdır.

Siyasi tutsaklar, iktidara göre yargı kararı olmasada terörist ve düşman sayıldığı için kapsama alınmayacak. Ahlak, vicdan, hukuk ve insanlıktan nasibini alamamış iktidarların adaleti budur.

‘Korona Affı’nda, denetimli serbestlik bir defaya mahsus olmak üzere bir yıldan 3 yıla çıkarılacak. İnfaz yasası değiştirlerek, cezalar 2/3 yerine ½ olarak uygulanacak. Cezaevinde geçirilen sürenin ⅕’i denetimli serbestlikten sayılacak.

70 yaş üzeri olanlar 2 yıl ve altı, 75 yaş üzeri olanlar 4 yıl ve altı cezalarını evde konutunda geçirecek.

AKP+MHP  anlaştı, teklifini Meclise sundu, meclisi toplantıya çağırdı. Teklifini sadece CHP ve İyi Partiye veren Meclisin 3.Büyük Partisi HDP’yi yok sayan zihniyet ayrımcılık yapmaya devam ediyor.

Kulis bilgilerine göre kapsamı genişletmek için görüşmeler son dakika önergeleri olabilecek.Ancak Siyasilere ve Terör suçlusu sayılanlara uygulanmayacak.

AYM ve AİHM kararlarının düşünce suçları,TCK 220/6-7 maddelerle ilgili kararları 314.maddede yazılı üyelik suçları,şiddet unsuru olmasa dahi dikkate alınmayacak.

Bu durum hukukçuların, sivil toplumun, siyasetçilerin tepkisine neden olmuştur. İktidara eşitlikçi bir af için çağrılar yapılmıştır. AKP ise topu AYM’ye atarak, muhalefetin yapılacak bir itirazı sonucu eşitliğe aykırı bulması ve siyasileri de kapsayacak bir  şekle sokulması siyasi kurnazlık hesabı içinde.

Biz terör suçlarını affetmedik, AYM karar verdi demek isteyecekler. Ancak AYM’ nin üye bileşeni atanan yargıçlar sekizer olarak eşit bölünmüş durumda. Siyasi iktidarın rızası dışında bir kararın çıkması çok zor görülüyor.

Af söz konusu olduğunda öncelikle devlete ve Cumhurbaşkanına karşı işlenen suçların öncelikle Af kapsamına alınması gerekirken, bizzat iktidar siyasi muhaliflerini içerde tutmanın vicdansız muhasebesini yapıyor.

Suriye’de Başer Esat dahi 23 mart tarihine kadar devlete karşı olan suçlarda genel af çıkarırken, Türkiye’de iktidar virüsten beter bir zihniyetle ayrımcılık yapmaya devam ediyor.

Bu haksızlığa, adaletsizliğe karşı çok güçlü bir tepki verilmesi gerekiyor. Ana muhalefet Partisi CHP ile HDP’ye büyük görev düşüyor.

Yoksa mafya, ırz düşmanları, katiller çıkacak savaşa karşı barışı savunan muhalifler gazeteciler siyasetçiler terör suçlusu diye yine içerde kalacaklar.

Korona virüsünden daha zalim adaletsiz, ayrımcı bu af zihniyetine karşı direnmekten başka yol yoktur.

Tek çözüm bu zor günlerde amasız şartsız bir genel aftır…

İlginizi Çekebilir

Müslüm Yücel: Corona, dil ve Meral Beştaş ve Fahrettin Koca
Muhittin Beyaz:  Corona virüs yeni bir çağı başlatıyor

Öne Çıkanlar