Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi

Genel

Yaşadığı ağır sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan Muhlise Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi.

Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak bulunan Muhlise Karagüzel (60), durumunun ağırlaşması üzerine Ocak ayında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Kalp, diyabet, hipertansiyon, astım, bel ve boyun fıtığı hastası olan ağır hasta tutsak Karagüzel, 16 Şubat’ta burada açık kalp ameliyatı oldu. 

 

Avukatlar, söz konusu durum üzerine Karagüzel’in tahliyesi yönünde başvuru yaptı. Karagüzel’in infazının başvuru üzerine 3 ay ertelendiği öğrenildi. Hastanede tedavisi devam eden Karagüzel’in kızı Zilan Karagüzel, annesinin infazının 3 ay ertelenmesini olumlu bulduklarını belirtti. Zilan Karagüzel, annesinin sağlık durumuna dair şu bilgileri paylaştı: “Annem uzun zamandır sağlık sorunları yaşıyordu. Cezaevinde 3 defa kalp krizi geçirdi. Şu an infazı ertelendiği için koşullar daha iyi durumda. Bu durum sağlığı açısından olumlu oldu. Elbette daha önce infazının ertelenmesi gerekiyordu. Ancak süreç uzadı. Maalesef hasta tutsaklar ölüm döşeğinde serbest bırakılıyor” dedi.

 

‘TEDAVİ HERKESİN HAKKIDIR’

 

Cezaevlerinde çok sayıda hasta tutsağın olduğuna dikkati çeken Karagüzel, “Sadece annem değil, şu an cezaevi koşullarında tedavi olan çok sayıda tutsak var. Hasta tutsakların infazının durdurulmasını ya da infazın ertelenmesini istiyoruz. Uygun koşullarda tedavi herkesin hakkıdır. Bu hem hukuk hem de insan hakları açısından pozitif etki yaratacaktır” dedi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar
Günay Aslan: Dil yarası

Öne Çıkanlar