Hasta tutsak Makbule Özer rapor için İstanbul’a sevk edildi

Hasta tutsak Makbule Özer, cezaevinde kalıp kalamayacağına dair ATK raporu için İstanbul’a götürüldü. 

 Van’da yaklaşık bir ay önce Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalabilir” raporu verdiği 82 yaşındaki Makbule Özer, kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından ATK’nin yeniden bir rapor düzenlemesi için İstanbul’a gönderildi. “Örgüte yardım etme” iddiasından tutukluyken ATK’nin “cezaevinde kalamaz” raporuyla önce cezası bir yıl ertelenen ardından yine ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporuyla cezaevine konulan Özer, yaklaşık bir aylık tutukluluğunun ardından dün yeni bir rapor için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. 

 NE OLMUŞTU?

 Van’ın Edremit ilçesinde yaşayan Makbule Özer ve Hadi Özer (80) çiftinin evlerine 24 Temmuz 2018’de içeride “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla baskın yapıldı. Baskında tüm aile bireyleri gözaltına alındı. Daha sonra Makbule Özer ve Hadi Özer hakkında, “örgüte bilerek isteyerek yardım etme” suçlamasıyla dava açıldı. Dava sonucunda çifte, 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

  CEZASI ERTELENMİŞTİ

 Cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Özer çifti, 9 Mayıs 2022’de tutuklanarak Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderildi. Birçok hastalığı bulunan yüzde 61 engelli Makbule Özer, ATK’nin  “cezaevinde kalamaz” raporu üzerine cezasının infazı bir yıl süreyle ertelendi. Özer, 7 Eylül 2022’de tahliye edildi, eşi Hadi Özer ise cezasını tamamladıktan sonra tahliye oldu.

 ATK TERCÜMANI ‘GÜVENLİK GÖREVLİSİ’ ÇIKMIŞTI

 Ceza infazının bir yıl erteleme süresinin dolmasının ardından ATK’nin bu sefer “cezaevinde kalabilir” raporu vermesi üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı ATK’nin birinci ve ikinci raporları arasında çelişkinin giderilmesi için yeni bir rapor istedi. Bunun üzerine 3 Nisan 2024’te ATK’nin bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu vermesiyle Özer 22 Nisan’da yeniden Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.  

 ATK’nin verdiği raporda Özer’in Türkçe bilmemesinden dolayı Kürtçe tercümanlık yapan kişinin ise “güvenlik görevlisi” olduğu ortaya çıktı.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Tahliye edilen kadın siyasetçiler bir araya geldi
Reuters: Ali Bagheri Kani, İran Dışişleri Bakan vekili olarak atandı

Öne Çıkanlar