Hasta tutsaklar Nebioğlu ve Yıldırım için çağrı yapıldı

🔴 Hasta tutsaklar için düzenlenen etkinlikte Emrah Nebioğlu ve yüzde 98 engelli Serdal Yıldırım’ın serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutsakların durumuna dikkat çektikleri eylemlerinin 513’üncü haftasında, İnsan Hakları Derneği (İHD) önünde bir araya geldi. Eylemde, “Tedavi haktır engellenemez, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankart taşındı. 

Bu hafta Antalya Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Emrah Nebioğlu’nun durumuna dikkat çekildi. Hasta tutsak Nebioğlu’nun 2022’den beri tutuklu olduğunu 7 yıl 6 ay ceza verildiğini paylaşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Nebioğlu’nun tutuklandığı esnada başından vurulduğunu ve 37 gün yoğun bakımda kaldığını anımsattı. Yaralanmadan kaynaklı sol kol ve bacağı, sol sinir nöronlarının felç olduğunu sözlerine ekleyen Çevirmen, “Destek olmadan yürüyemeyen Emrah Nebioğlu’nun, böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalığı da bulunmaktadır” dedi. 

 YÜZDE 94 ENGELLİ RAPORU VAR

 Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 25 Aralık 2019 tarihinde Nebioğlu’na yüzde 94 engelli raporu verdiğinin altını çizen Çevirmen, “Tutuklanmadan önce tüm temel ihtiyaçları ve gereksinimleri aile bireyleri tarafından karşılanmakta olan hastanın hapishaneye girdiği günden bu yana tek başına, destek almadan hayatını idame ettirmekte zorlanmakta ve en temel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamamaktadır. Ağır hastalıkları ve iki hastane tarafından verilen yüzde 94 engellilik raporuna rağmen tahliye edilmemiş” diye kaydetti. 

 ‘BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİN’ 

 Nebioğlu’nun hastalıkları nedeniyle tahliye edilmesi gerektiğine dair avukatının yaptığı ve mahkeme tarafından reddedilen başvuruya da dikkat çeken Çevirmen, “Yüzde 94 engelli olan, ayrıca böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları da bulunan, tek başına yaşamını devam ettiremeyen Emrah Nebioğlu’nun hapishane koşullarında yaşam mücadelesini sürdürmesi olanaksızdır. Bir an önce tahliyesi için gerekli girişimlerde bulunulması ve infaz erteleme talebinin objektif olarak değerlendirilerek ailesinin yanında sağlıklı koşullarda tedavisine devam edebilmesi için tahliye edilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

İSTANBUL

 

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 641’incisini Beyoğlu’nda bulunan dernek binası önünde gerçekleştirdi. Eylemde, Metris R Tipi Cezaevinde tutulan ve yüzde 98 engelli raporu olmasına rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Serdal Yıldırım’ın durumunu dikkat çekildi. Hasta tutsakların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tedavi haktır engellenemez”, “Hasta mahpus Serdal Yıldırım serbest bırakılsın” pankartları taşınarak, “Tedavi haktır engellenemez”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” sloganları atıldı.  

 

‘CEZAEVİNDE KALAMAZ’ RAPORU VAR 

 

İHD üyesi Taylan Bekin, cezaevlerinde tutsakların tedavi hakkının sık sık ihlal edildiğini ifade etti. Bekin, söz konusu tedavi hakkının engellenmesinin hasta tutsakların yaşamları açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Metris R Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta Serdal Yıldırım’ın da benzer durumla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bekin, “Serdal Yıldırım yüzde 98 engelli raporu bulunan, belden aşağısı felçli, mide ülseri nedeniyle yeterli beslenemediği için aşırı kilo kaybediyor. Sırt omurlarına takılan platinlerin bakım verildiği sırada düşürülmesine bağlı kayması nedeniyle sürekli ağrı çekiyor. Hareket edemediği için vücudunda açılan yatak yaralarından kaynaklı ağır enfeksiyon sorunu yaşayan bir mahpus olarak sevk edildiği Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından ayrı ayrı 5 defa ‘hapishanede kalamaz’ raporu verilmesine rağmen, ‘güvenlik tehdidi’ yaratacağı iddiasıyla serbest bırakılmıyor. Bu durum yaşamına ağır risk oluşturmaktadır” dedi. 

 ‘BAŞVURULAR DİKKATE ALINMIYOR’ 

 Yıldırım’ın tutukluluk sürecinde ranzadan sedyeye alınırken düşürüldüğü ve belindeki platinin kayması sonucu şuanda “sırt üstü yatamaz” hale geldiği bilgisini paylaşan Bekin, hastane tarafından “mutlaka ameliyat olması gerek” uyarısının ise cezaevi koşulları nedeniyle dikkate alınmadığını belirtti. 

 Bu nedenle Yıldırım’ın avukatı tarafından tahliye edilmesi yönünde AYM başta olmak üzere birçok yetkili merciiye başvuruda bulunduğunu söyleyen Bekin, söz konusu başvurulara olumlu bir sonuç alınamadığını söyledi. Yıldırım’ın gelinen aşamada cezaevinde ölüme terk edildiğini vurgulayan Bekin, Yıldırım’ın tahliyesi için kamuoyu ve yetkili kurumlara duyarlılık çağrısında bulundu.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Starmer: Ruanda’ya sınır dışı planı bitmiştir
Hollanda’da yayınlanan ‘Zagros’un Çocukları’ Kürtçeye çevrildi

Öne Çıkanlar