Hatimoğulları: İktidar Kürt halkına senin seçme ve seçilme hakkın yok diyor

GündemPolitika

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin grup toplantısında konuştu:

T24’ün haberine göre Hatimoğlulları’nın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Türkiye’nin uzun darbeler tarihine 3 Haziran 2024’te yeni bir darbe halkası daha eklendi. Hakkâri halkı baskılara, zulümlere, engellere rağmen sandığa gitti. Oyunu kullandı. Belediye eşbaşkanlarını seçti. AKP-MHP iktidarı ise kayyım atadı. Halkın seçtiği belediye eş başkanlarını yok saydı.

Yani Kürtlere “Senin seçme ve seçilme hakkın yok” diyor. “Sen bu ülkenin yurttaşı değilsin” diyor. Kürt halkı ve onlarla dayanışma içinde olanlara “Ulusal Güvenlik sorunusunuz” diyor. Asıl güvenlik sorunu sizsiniz! Çete, mafya düzeni sizsiniz! Bakmayın siz “hepimiz eşit yurttaşız” dediklerine.

Böyle eşitlik mi olur? Yerin dibine batsın sizin sahte eşitlik sözleriniz! Artık bu tiyatro son bulsun! Kimse inanmasın!

Biz Hakkari’deydik ve hâlâ oradayız. Arkadaşlarımızla birlikte, Hakkari’den İstanbul’a, genç, yaşlı demeden direnişimizi sürdürüyoruz. Toplumun her kesimi, kadınlar, gençler ve analar, onur ve haysiyetlerini koruma mücadelesi veriyor.

Siz darbe mağduruymuş gibi davranıyorsunuz ancak gerçek darbeci sizlersiniz. Kayyım atamaları, bir siyasi darbedir. Hakkari’de askeri sokağa çıkararak, bu siyasi darbeye asker de dahil olmuş oldu.”

İlginizi Çekebilir

BRICS ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı Rusya’da başladı
Von der Leyen: Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlanmalı

Öne Çıkanlar