Hatimoğulları: Kobani ve Gezi tutsakları için birlikte mücadele edelim

GündemPolitika

 TMMOB Genel Kurulu’nda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları,  “Kobani ve Gezi Davaları’nın tutsaklarının özgürlüğü için birlikte mücadele etmeliyiz” dedi. 

 Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB), iki gün sürecek olan 48’inci Olağan Genel Kurulu Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Kocatepe Kültür Merkezi’nde başladı. Kurulun yapıldığı salona, “Üreten, sanayileşen hakça bölüşen bir Türkiye için mücadeleye devam” yazılı pankart asıldı.

 Kurula, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’in aralarında bulunduğu siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ile birliğe bağlı odaların başkanları katıldı. Divanın oy birliği ile oluşturulması ile birlikte kurul başladı. 

 Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Kobanê ve Gezi Parkı Davaları’na işaret ederek, davaların kumpas olduğunu belirtti.

 SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKTİ

 DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, kurulun Gezi Parkı protestolarının yıl dönümünde yapılmasının önemine değinerek, TMMOB’un Akbelen’de, Cudî’de ve pek çok yerde demokratik zeminde mücadele yürüttüğünü dile getirdi. Hatimoğulları, “AKP iktidarı 22 yıllık iktidarı döneminde Türkiye’nin neoliberal politikalarının uygulanması konusunda gelmiş geçmiş en önemli ve en başarılı iktidarıdır. Neoliberal politikaları uygulayarak Türkiye’deki bütün doğaya, insana ve emeğe ait ne varsa hepsini sermayeye peşkeş çeken politikalar uygulandı. AKP iktidarı döneminde leblebi dağıtır gibi maden ruhsatı dağıtıldı. Bu dağıtılan maden ruhsatları sadece doğamıza, havamıza, suyumuza, toprağımıza zarar vermedi; insanlara ve insanlığa zarar verdi” diye konuştu.

 AKP’nin Soma ve İliç katliamlarından sorumlu olduğunu kaydeden Hatimoğulları, “Ama bu faturayı ne yazık ki sizlere ve işçilere çıkarmak istiyorlar. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokratik bir cumhuriyeti hep birlikte inşa edebileceğimizin altını çiziyorum. Bilime ve bilim insanlarına düşman bu AKP iktidarı yaşam alanlarımızı, özgürlüklerimizi, iş alanlarımızı, güvenceli iş alanların iyice daraltmış durumdadır. Buna karşı hep birlikte güçlü bir mücadeleyi örmek ve örgütlemek durumundayız. Yine bu iktidarın yargı sopasıyla bütün emek ve meslek örgütlerini bütün demokrasi güçlerini devrimcileri ve sosyalistleri baskı altına nasıl almaya çalıştığının en önemli örnekleri Gezi ve Kobanê kumpas davalarıdır. Biz kadınlara en fazla baskıyı ve eziyeti bu iktidar uyguladı” diye kaydetti. 

 DEPREM BÖLGESİ

 Maraş merkezli depremleri anımsatan Hatimoğulları, “Rant ve bölgenin demografik yapısını değiştirmek için beşli çete ve iktidar olanaklarını seferber etmiş durumda. Deprem sürecinde bizler bir kepçe dahi bulamazken, enkazlar kaldırılır kaldırılmaz yapılan ihalelerden sonra alanlarda yüzlerce iş makinesiyle karşılaştık. O gün seferberlik ilan edilseydi canlarımızın büyük bir kısmı şuanda hayatta olabilirdi. Antakya, Samandağ, Defne olmak üzere Osmaniye’nin bir bölümünde rezerv alan ilan edilmiş. Depremzedeler zaten zor koşullarda yaşıyor. Onlarla pazarlık yapmayın ve müteahhit anlayışıyla yaklaşmayın. Kamunun görevi yurttaşlara ücretsiz bir şekilde barınma sağlamaktır. Halkımız buralarda demografik yapının bozulmasını istemiyor” ifadelerini kullandı. 

 OMUZ OMUZA BAŞARABİLİRİZ

AKP’nin sadece insanların özgürlüklerini kısıtlamadığını aktaran Hatimoğulları, “Ülkenin tarihsel dokusunu ve kentlerin siluetini silmek için elinden geleni de yaptı. Kendi kültürel değerlerini yaratmak için adımlar atıyor. Bu konuda başta TMMOB olmak üzere bütün meslek örgütleri ve demokrasi güçleri tavır sergiledi. Faşizme karşı omuz omuza vererek çok güçlü direnişler sergilenebilir ve özgür yarınlar için adımlar atılabilir. Birlikte mutlu bir yaşam kurabiliriz” dedi. 

 

Hatimoğulları, Kobani ve Gezi Davaları’nın tutsaklarının özgürlüğü için birlikte mücadelenin önemine vurgu yaptı. 

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

ZMO Başkanı: Süt üreticisi ineklerini kesime gönderiyor
ABD ve Çin savunma bakanları ilk kez yüz yüze görüştü

Öne Çıkanlar