HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Eylül’de yeni bir planlama, değişim ve dönüşüm başlayacak

GündemPolitika
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bayram ziyaretleri kapsamında dün geldiği Van’da halk buluşmalarına katılıyor. Bugün sabah saatlerinde Erciş ilçesine geçen Buldan, buradaki bayramlaşma programına katıldı.
‘İNKAR POLİTİKASI DEVAM EDİYOR’
Erçiş ilçesinde konuşan Buldan, bayramın ülkeye barış ve özgürlük getirmesi temennisinde bulundu.
Buldan, “Çünkü ülkenin barışa ve özgürlüklere ihtiyacı var. Mevcut yönetimden kaynaklı baskıların, şiddet ve inkar politikasının devam ettiği bir dönemi yaşıyoruz. Uzun bir süredir böyle bir anlayış var ve bu anlayış devam ediyor. Bu anlayışı, zihniyeti değiştirmek, bu ülkeye barışı ve özgürlükleri getirmek mücadeleyle sağlanır. Mücadelemizi kaldığı yerden devam ettirmek gibi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. 2023 seçimleri önümüzde büyük bir fırsattı. Bu fırsatı değerlendirmek üzere büyük bir çalışma yürüttük ancak karşımızdaki AKP-MHP iktidarı devletin bütün olanakları ve imkânlarını kullanarak iktidar oldular. Devletin bütün imkânlarını diyoruz, çünkü seçim çalışmalarında bunu gördük. Devletin medyasını, paralarını, yargısını, ordusunu ve bütün kaynaklarını kullandılar” diye konuştu.
‘EKSİKLİKLERİMİZİN FARKINDAYIZ’
AKP-MHP’nin seçimlerde devletin imkanlarını kullanmanın yanında muhalefete ve özellikle de HDP’ye yönelik büyük bir haksızlık ve hukuksuzluk yaptığını kaydeden Buldan, “HDP’nin kapatma davasını askıda bırakarak bizim seçimlere HDP adıyla girmeyip Yeşil Sol Parti’yi tercih etmemizde elbette ki AKP’nin büyük bir payı var. Çünkü HDP, kapatma davasıyla karşı karşıya olan bir partiydi. HDP ile seçimlere girmiş olsaydık biliyoruz ki; HDP’yi anında kapatacaklardı ve bizi seçime sokmama yönünde bir karar alacaklardı. Ancak biz, halkımıza verdiğimiz söz doğrultusunda, ‘halkımızı tercihsiz bırakmayacağız’ dedik ve Yeşil Sol Parti’yi tercih ettik. Elbette eksikliklerimiz var. İstediğimiz sonucu elde edemedik. Bunda hem Yeşil Sol ile girmenin hem aday belirleme yöntemi gibi birçok faktörün olduğunu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
‘YENİ YÜZLER, YENİ CANLAR’
Seçimden sonra yaşanan eksiklikleri toplantılarında ele aldıklarını dile getiren Buldan, “Bu konuda yeni kararlar aldık. Bu kararlarla birlikte kongreye gideceğimizi ifade ettik. Kongrede, yeni bir planlama ve yeni bir anlayışla yeni yüzlerle, yeni canlarla bu süreci karşılamak üzeri bir değişim ve dönüşümü başlatmak üzere bir süreç başlayacak. Muhtemelen Eylül ayı gibi kongremizi gerçekleştirip,  HDP ile mi yola devam edeceğiz, Yeşil Sol’la mı devam edeceğiz, Yeşil Sol’un ismi mi değişecek? bütün bunlar şu an tartışma konusu. Bir komisyon kurduk. Bu komisyonumuz çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.
‘HER YERDE ADAYLARIMIZI ÇIKARACAĞIZ’
Eylül’de gerçekleştirecekleri kongreden sonra yeni bir seçim sürecinin başlayacağına dikkat çeken Buldan, “Yerel seçimler elbette ki hepimiz açısından önemli. İktidar bir kez daha devletin bütün imkanlarını kullanmaya çalışacak. Biz de, bütün illerimizde büyükşehirler başta olmak üzere her yerde adaylarımızı çıkararak bu mücadelenin içerisinde varlığımızı ve mücadelemizi bir kez daha ispat etmek üzere, bu seçimlerde iyi bir çalışma temposuyla büyük bir başarı elde etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
BULUŞMALAR DEVAM EDECEK
Konuşmaların ardından Bêgirî’ye (Muradiye) ilçesine geçen Buldan, burada da halka seslendi. Halkın bayramını kutlayan Buldan, ardından Ebex (Çaldıran) ilçesine giderek parti binası önünde halkla buluştu.
Buldan, yarın da Qelqelî (Özalp) ve Serav (Saray) ilçelerinde halk buluşmalarına katılacak.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Insight Crime: Ortadoğu’ya ulaşan kokainin yüzde 20’sini Türk mafyası kontrol ediyor
BM: Fransa’nın polisindeki ırkçılık sorunlarını ciddi şekilde ele almasının zamanıdır

Öne Çıkanlar