HEDEP’ten Erbil’de açıklama: Üyelerimizin can güvenliğini sağlayın

GündemPolitika

 HDP Hewlêr Temsilciliği’nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’den (HEDEP) milletvekillerinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. 

 

Açıklamayı yapan HEDEP Milletvekili Beritan Güneş, HDP üye ve destekçilerinin tehdit ve baskılara maruz kaldığını ifade edilerek, hükümetin can güvenliğini sağlaması gerektiğini belirtti. Güneş, “HDP, demokratik bir zeminde çalışmalarını sürdürmektedir. HDP, Kürdistan’ın dört bir parçasında Kürt halkının meşru hakları için mücadele etmektedir. HDP’nin Güney Kürdistan’da bulunan destekçi ve üyeleri kaygılıdırlar. Kuzey Kürdistan’daki yurttaşlar, Türk devletinin tehdit ve saldırıları nedeniyle Güney Kürdistan’a sığınmıştır. Ancak şimdi de Güney Kürdistan’da MİT’in tehditlerine maruz kalmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

 

‘CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI’

 

Türkiye’nin kuruluşunun yıldönümü olan 29 Ekim’de HDP Hewlêr Temsilciliği’nin birkaç kişi tarafından gözlemlendiğini belirten Güneş, bu kişilerin temsilciliklerine saldırı girişiminde bulunduklarını ancak planlarının boşa çıktığını ifade etti. Güneş, devamında şunları söyledi: “Üye ve destekçilerimizin can güvenliklerinin sağlanması, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin görevidir. Hükümet, bu saldırıların arkasında olan kompradorları tespit etmeli ve cezalandırmalıdır. İlgili kurumlar, Birleşmiş Milletler ve insan hakları kurumlarına çağrımızdır; siyasi göçmenlerin yaşamlarının tehdit edilmesine izin vermeyin. Hükümet ise Güney Kürdistan’ın Kürtlerin katledildiği ve terör saldırılarına maruz kaldığı bir alana dönüşmesine izin vermemelidir.”

 

/ Mezopotamya Ajansı /

İlginizi Çekebilir

Barış Yarkadaş, Özgür Özel iddiası nedeniyle gazeteciliği bıraktı: Sözümü tutuyorum
Yağlı: Bugün nasıl ki Filistin için çağrı yapılıyorsa o gün de Kobani için yapıldı

Öne Çıkanlar