Hollanda Erbil’deki konsolosluğunun faaliyetlerini durdurdu

DünyaGündem

 Hollanda hükümeti, İran ile İsrail arasında artan gerilim nedeniyle Tahran’daki büyükelçiliğini ve Erbil’deki konsolosluğu geçici olarak kapattığını açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Kürdistan Bölgesi, İsrail ve İran’a yapacakları tüm zorunlu olmayan gezileri ertelemeleri tavsiyesinde bulundu.

Bakanlık ayrıca İran ile İsrail arasında artan gerilim nedeniyle Erbil konsolosluğu ve Tahran büyükelçiliğindeki faaliyetlerini de geçici olarak halka kapattığını duyurdu.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Hollanda’nın Erbil Başkonsolosu Jaco Beerends “Orta Doğu’daki diplomatik misyonlarımızdan bazıları bu Pazar ihtiyati tedbir olarak kapatıldı” dedi.

Bakanlık, İsrail’in Suriye’deki İran temsilciliğine düzenlenen hava saldırısına misilleme olarak İsrail ve Irak’a yönelik saldırı riskinin arttığı konusunda uyarıda bulundu.

Konsolosluk hizmetlerinin ne zaman başlayacağına Pazar günü karar verilecek.

Öte yandan Bakanlık, seyahat tavsiyesi kırmızı olan İsrail-Gazze sınırı ve İsrail’in Mısır, Lübnan ve Suriye sınırları dışındaki İsrail bölgelerine seyahat tavsiyesinin turuncu olduğunu bildirdi.

Açıklamada, normalde acil olan seyahatlerin mümkün olduğu anlamına gelen turuncu koduna rağmen, “mevcut durum” nedeniyle İsrail’e yapılacak acil seyahatlerin ertelenmesinin tavsiye edildiği ifade edildi.

İran ile İsrail arasındaki gerilim nedeniyle, İsrail’deki güvenlik durumunun öngörülemediği belirtilen açıklamada, Gazze ve çevresinde ve İsrail ile Lübnan arasındaki bölgede roket, dron ile havan saldırıları yapıldığı kaydedildi.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Üniversitede İsrailli akademisyenin konuşması iptal edildi
Türkiye enflasyonda dünya dördüncüsü

Öne Çıkanlar