Hrant Dink Davası: 8 sanığa 2’şer kez müebbet hapis istendi

GenelGündem
Hrant Dink Davası’nda savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. İddia makamı, 8 sanığa 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Savcı ayrıca üç kişinin ise beraatini talep etti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin aralarında üst düzey kamu görevlilerinin yargılandığı ve Yargıtay’ın 14 sanık yönünden bozduğu davada bugün mütalaa açıklandı. ,

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre savcılık, 11 sanık hakkında ‘Anayasayı ihlal’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 30’ar yıla kadar değişen oranlarda hapis cezaları talep ederken, 3 sanığın ise beraatını istedi.

İstanbul Çağlayan 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesinde dördüncüsü görülen duruşma, 40 dakika gecikmeli olara saat 10.40’ta başladı. Tutuklu yargılanan Trabzon İl Jandarma Komutanlığı istihbarat görevlileri Okan Şimşek, Veysel Şahin ve Gazi Günay duruşmaya getirildi.

Sanıkların hazır olmasının ardından iddia makamı ve mahkeme heyeti salona girdi. Duruşma, heyetin savcıdan mütalaasını sunmasını isteyerek başladı. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

8 SANIK HAKKINDA İKİŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, Veysal Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay ve Ali Öz, hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’ ve ‘Anayasayı ihlal’ suçlarından ayrı ayrı 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Savcı, sanık Muharrem Demirkale hakkında da ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet istedi. Mütalaada, sanık Bekir Yokuş hakkında, ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ ve ‘Anayasayı ihlal’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi. Sanık Yavuz Karakaya hakkında ise ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ suçundan 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis istendi

3 SANIK İÇİN BERAAT TALEP EDİLDİ

Savcı, sanıklar Volkan Şahin, Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç hakkında ise mahkumiyetlerine ‘yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden’ beraatlerine karar verilmesini istedi

‘UTANÇ DUYUYORUM’

Mütalaaya karşı savunma yapan Veysel Şahin, “İşlemediğim bir suçtan dolayı tutuklu olmaktan, kendim adına, sizin adınıza, ailem adına, devletim adına utanç duyuyorum. İstenen cezaya bakıyorum akıl, mantık almıyor. Ben bir uzman çavuş olarak aldığım bilgiyi paylaştım. Hiçbirini tanımıyorum. Emniyetten tanıdığım yok, İstanbul jandarmadan tanıdığım yok. Hiçbiriyle HTS kayıtlarım uyuşmuyor. Ben sizden adalet bekliyorum” dedi.

‘ÖLDÜRMEK İSTİYORSANIZ ÖLDÜRÜN’

Mütalaaya karşı savunması sorulan Okan Şimşek şunları söyledi: ”Beni İstanbul’da görevlendiren Şube Müdürü Metin Yıldız. Ama kendisi beraat ediyor. Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin bilgileri ona verdim. Benim verdiğim bilgiyle Metin Yıldız görevini yapmış oluyor. Ama ben görevimi yapmamış oluyorum. Verin cezayı. Hatta öldürmek istiyorsanız öldürün.”

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Sanıklar ile avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme, duruşmayı 16-17 Temmuz’a erteledi.

/Duvar/

İlginizi Çekebilir

Rusya ile Ukrayna arasında 150 esir değişimi yapıldı
ZMO Başkanı: Süt üreticisi ineklerini kesime gönderiyor

Öne Çıkanlar