Hunter Biden’ın davası gelecek hafta başlayacak

DünyaGündem

Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın uyuşturucu etkisi altındayken silah satın almakla suçlandığı dava kapsamında yargılanmasına önümüzdeki hafta başlanacak. Federal savcıların davada Hunter Biden’ın kokain bağımlılığına ilişkin ayrıntıları incelemesi bekleniyor.

Bu ayrıntılar, Başkan Biden’ın yeniden seçilmesine karşı olanların eline koz verebilir.

Pazartesi günü jüri seçimiyle başlayacak olan davayla birlikte Hunter Biden, görevdeki bir ABD başkanının ceza sanığı olan ilk çocuğu olacak.

Başkan Joe Biden’ın oğlu, 2018 yılında satın aldığı .38 kalibrelik Colt marka tabancayla ilgili hakkındaki üç federal suçlamayı reddetmişti.

Başkan Donald Trump’ın atadığı özel yetkili savcı David Weiss Eylül ayında Hunter Biden’ı, tabancayı satın aldığında yasadışı uyuşturucu kullandığı konusunda yalan söylemekle ve Ekim 2018’de 11 gün boyunca yasadışı olarak silah bulundurmakla suçlanmıştı.

Adalet Bakanlığı’na göre Hunter Biden hakkındaki tüm iddialardan suçlu bulunması halinde en fazla 25 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Dava, Demokrat Başkan Joe Biden’ın ikinci bir dört yıllık dönem için kampanya yürüttüğü ancak enflasyon, Ortadoğu ve Ukrayna’daki savaşlar ve yaşıyla ilgili endişeler nedeniyle seçmenlerde heyecan yaratmakta zorlandığı bir döneme denk geliyor. 81 yaşındaki Biden en yaşlı ABD başkanı.

Savcılar, 2020 seçimlerinde Biden tarafından yenilgiye uğratılan Trump hakkında soruşturmalar açıp iddianameler hazırlarken Cumhuriyetçiler de Başkan Biden’ın ailesine, özellikle de oğluna yönelik mali suistimal kullanmak iddialarını arttırmıştı.

Cumhuriyetçiler, Hunter Biden’ın babasının siyasi gücünden yararlanarak yasadışı yollarla kazanç sağladığını kanıtlamak için uzun yıllar çabaladı, ancak sonuç alamadı. Hunter Biden Eylül ayında Los Angeles’ta yine özel yetkili savcı Weiss tarafından açılan ayrı bir federal vergi davasıyla karşı karşıya kalacak.

Hunter Biden, hakkındaki bu suçlamaları da kabul etmemişti.

Fotoğraflar, ifadeler ve mesajlar

Hunter Biden’ın, memleketi Delaware eyaletinin Wilmington kentinde başlayacak dava iki haftadan fazla sürebilir. Federal savcılar mahkeme dosyalarında Hunter Biden’ın silahı satın aldığı dönemde yasadışı uyuşturucu kullanıcısı olduğunu ve bunu federal silah satın alma belgelerinde belirtmediğini göstermek için fotoğraflar, ifadeler ve mesajlar sunacaklarını söylediler.

Hükümet, Hunter Biden’ın eski eşini arayarak kızlarını korumak için Hunter Biden’ın arabasındaki uyuşturucu maddeleri temizlemek gibi olaylarla ilgili ifadesini isteyebileceğini söyledi.

Savcılar ayrıca Hunter Biden’ın telefonundan, iCloud hesabından ve bir tamirhanede bıraktığı iddia edilen dizüstü bilgisayarından elde edilen, kokain içerken çekilmiş fotoğrafları ve uyuşturucu satıcılarıyla buluşmak için yazdığı mesajlar gibi ayrıntıları kullanabileceklerini söyledi. İddia makamı, Biden’ın kendi ağzından çıkan bazı sözleri de aleyhinde kullanabilir.

Biden, savcıların jüriye gösterebileceklerini söyledikleri 2021 tarihli otobiyografisi Güzel Şeyler’de “Ben bir uyuşturucu bağımlısıydım. Kokain piposunun anlık çağrısının ötesinde hiçbir planım yoktu” diye yazmıştı.

Silah alımıyla ilgili iki suçlamadan hüküm giymesi için savcıların 12 jüri üyesini Hunter Biden’ın silah satın alma formunda bilerek yalan beyanda bulunduğuna ve bu yalanın satış için önemli olduğuna makul bir şüphenin ötesinde ikna etmesi gerekiyor.

Silah bulundurma suçlaması için hükümet, Biden’ın kontrollü bir maddenin yasadışı kullanıcısı veya uyuşturucu bağımlısı olduğunu bildiğini ve bilerek ateşli silah bulundurduğunu kanıtlamakla yükümlü.

Kanıtın kalitesi

Hunter Biden’ın hukuk ekibi mahkeme dosyalarında kanıtların kalitesini sorgulamaya çalıştı.

Hunter Biden’ın Colt marka tabancasının bulunduğu saklama poşetinde kokain izlerine rastlanmıştı.

Biden’ın hukuk ekibine göre silah 2018 yılında, savunma ekibinin “çöpçü” olduğunu söylediği bir kişi tarafından bir çöp kutusunda bulundu. Savcılar ancak beş yıl sonra silahı test etti.

Savunma ekibi, Hunter Biden’ın 2019 yılında Wilmington’daki bir bilgisayar tamirhanesinde bıraktığı iddia edilen dizüstü bilgisayarın, hükümet yetkilileri tarafından ele geçirilmeden önce tahrifat belirtileri gösterdiğini iddia ediyor.

Savunma avukatları ayrıca savcılığın, silah satın alma formunun Hunter Biden tarafından Wilmington’da silah satan StarQuest Shooters & Survival Supply dükkanındaki personele teslim edildikten sonra değiştirildiğini kabul ettiğine işaret etti.

Hunter Biden, Temmuz ayında ABD Bölge Yargıcı Maryellen Noreika’ya 2019’un ortasından bu yana yasadışı uyuşturucu ve alkolden uzak olduğunu söyledi. Eski Başkan Trump tarafından atanan Yargıç Noreika, aynı duruşmada, Hunter Biden için silah suçlamalarını önleyecek bir savunma anlaşmasını onaylamayı reddetti.

Hunter Biden ve Ashley Biden, Joe Biden’ın hayatta kalan iki çocuğu. Kızı Naomi, Joe Biden’ın ilk eşi Neilia’nın da öldüğü bir trafik kazasında bebekken hayatını kaybetmişti. Oğlu Beau Biden ise 2015 yılında 46 yaşındayken kanserden ölmüştü.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Süleymaniye’de Lolo Krallığına ait saray kalıntıları bulundu
İsrail: Gazze-Mısır sınırındaki koridoru ele geçirdik

Öne Çıkanlar