İki tutuksak tahliye edildi: Biri 30, diğeri 31 yılını cezaevinde geçirdi

GenelGündem

Siyasi tutsaklardan Halis Tekin ve Yılmaz Suncak tahliye edildi. Tekin 30 yıl, Suncak ise 31 yıldır cezaevindeydi.

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 50 yaşındaki Halis Tekin tahliye oldu.

30 yıldır cezevinde bulunan Tekin’i cezaevi kapısında ailesi ve Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yöneticileri karşıladı.

Ardından Tekin, ailesiyle birlikte Diyarbakır’daki evine geçti.

1994’te Bitlis’te tutuklanan ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Tekin’e, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi.

Tekin, 30 yıl boyunca, Diyarbakır, Batman, Mardin ve Midyat’ta cezaevlerinde kaldı.

20 yaşında cezaevine giren ve 50 yaşında tahliye olan Tekin, ayrıca İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde yer alıyordu.

31 yıl sonra serbest kaldı

İzmir Şakran 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 51 yaşındaki Yılmaz Suncak, da 31 yıl sonra ceza infaz süresinin tamamlamasının ardından tahliye edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 1993 yılında İzmir’de gözaltına alındıktan Suncak’a, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi.

Mardin Cezaevi’nde tutulduğu sırada cezası onanan Suncak, sırasıyla Ağrı, Ceyhan, Adıyaman, Aydın, Kırıklar, Bolu, Ankara, Kırıklar ve en son Şakran Cezaevi’ne sevk edildi.

10 yıl önce Kırıklar Cezaevi’nde tiroid kanseri teşhisi konulan ve pek çok kere ameliyat geçiren Suncak, cezaevi koşullarından dolayı ileri derece koah hastalığına yakalandı.

 

/MA/

İlginizi Çekebilir

İran rejimi bir Kürt gencini daha katletti
ABD: Gürcistan Parlamentosunda onaylanan tasarıdan derin endişe duyuyoruz

Öne Çıkanlar