İltica başvurusu 6 yıl sonra reddedilen Kürt sığınmacı Türkiye’ye iade edilmek isteniyor

GenelGündem

 2017 yılında Rojava’dan Avusturya’ya giderek iltica başvurusunda bulunan Kürt sığınmacı Özgür Doğan’ın 6,5 yıl sonra ilticası reddedildi ve Doğan Türkiye’ye iade edilmek isteniyor…

2014-2017 yillari arasında Rojava’da süren IŞİD’e karşı mücadelede gönüllü gazetecilik yapan ve oradaki siyasi kurumlarda çalışan Kürt aktivist Özgür Doğan, IŞİD saldırısı sonucu yaralandığı için tedavi amacıyla yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. Doğan 2017 yılında gittiği Avusturya’da siyasi sığınma talebinde bulundu.
İltica başvurusundan sonra Avusturya’da haksız yere tutuklanan ve 6 ay hapiste kalan Özgür Doğan, çıkarıldığı mahkemede beraat ettikten sonra da uzun süre iltica işlemlerinin sonlandırılması beklemiştir. Nihayetinde başvurusunun üzerinden 6,5 yıl geçtikten sonra Avusturya’da mahkeme, Türkiye’de hakkında birçok dosyadan yakalama kararı olan Doğan’ın Türkiye’ye iadesine karar verdi.
Mahkeme Doğan’ın ‘hayati tehlikesi’ olmadığına ve Türkiye’de yargılanması gerektiğine hükmetti.
Sağlık sorunları nedeniyle geldiği Avrupa’dan çıkmak ve tedavisini yarıda kesmek zorunda kalan Özgür Doğan, Dublin müktesebatı nedeniyle başka bir Avrupa ülkesine de iltica başvurusunda bulunamıyor.
Kürt aktivist Özgür Doğan karşı karşıya kaldığı sorunlara ve iade tehlikesine karşın diasporadaki Kürt kurumları ve kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Mesrur Barzani başkanlığındaki hükümet heyeti Bağdat’a gitti
G7 ülkeleri: Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki düzmece seçimlerini kınıyoruz

Öne Çıkanlar