İnterpol, Süleymancıların Amazon’daki yoksul çocukları Türkiye’deki yurtlarına yerleştirmesini araştırıyor

DünyaGündem
Süleymancıların Amazon’daki yoksul ailelerin çocuklarını dini eğitimden geçirip Türkiye’de yurtlara yerleştirmesine ilişkin Interpol’ün soruşturma başlattığı ve olayın “uluslararası insan ticareti” kapsamında değerlendirdiği belirtildi. 
Süleymancılar tarikatı adına Brezilya’da faaliyet gösteren bir ekip, Brezilya’nın Amazon bölgesinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarını bölgede yatılı dini eğitim verdikten sonra Türkiye’ye getirerek tarikat yurtlarına yerleştirdiği ortaya çıktı.
AMAZON YERLİSİ ÇOCUKLARI TÜRKİYE’YE GETİRDİLER
Artı Gerçek’te yer alana habere göre; Süleymancılar tarikatından Abdülhakim Tokdemir ve ekibi, Kolombiya sınırındaki Amazon köylerinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarını “ailelerine belge imzalattırarak” 953 kilometre uzaklıktaki Manaus kentine götürdü. Burada üç yıl boyunca “yatılı dini eğitim” verilen çocuklardan altısı, Şubat 2022’de Türkiye’ye getirilerek Kütahya ve Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan tarikat yurtlarına yerleştirildi.
EĞİTİM VİZESİ VERİLDİ 
Çocukların Türkiye’ye getirilip tarikat yurtlarında tutuldukları ilk olarak 18 Mayıs’ta “Süleymancılar Amazonlara uzandı: Brezilyalı çocukları getirip tarikat yurtlarına yerleştirdiler” başlıklı haber ile gündeme geldi. Yaşları 13 ila 17 arasında değişen altı Brezilyalı çocuk geçen yıl Tokdemir’in ekibinden iki kişi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Brezilya Büyükelçiliği’nin vize bölümünce verilen “eğitim vizesi” ile Türkiye’ye getirildi; ikisi Kütahya’da, dördü Tarsus’ta Süleymancılara ait yurtlara yerleştirildi.
INTERPOL SORUŞTURMA BAŞLATTI
Amazon çocukların Türkiye’ye getirilmesinin basında yer almasıyla, Interpol soruşturma başlattı. Brezilya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Brezilya parlamentosu heyeti Türkiye’ye gelip çocukların Kütahya ve Tarsus’ta tutulduğu, Süleymancılara ait yurtlara gidecek.
‘ULUSLARARASI İNSAN TİCARETİ’ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR
Habere göre, Avusturya’nın başkenti Viyana’da geçen ay düzenlenen bir Birleşmiş Milletler (BM) toplantısına katılan Brezilyalı siyasetçiler, çocukların tarikat tarafından Türkiye’ye getirilmelerini gündeme taşıdı. Toplantıda, polis ve Interpol’ün de olayı “uluslararası insan ticareti” kapsamında da değerlendirdiği belirtildi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Gelecek ve Saadet Partisi Meclis’te ortak grup ve seçim ittifakı kurdu
12 yaşındaki Abdulbaki Dakak’ın ölümü: ‘Kayıp ihbarı’ 17 saat sonra yapılmış

Öne Çıkanlar