‘’İradeye saygı yürüyüşü’ devam ediyor 

GenelGündem

30 Haziran günü İstanbul’da bir mitingle startı verilen ‘’İradeye saygı yürüyüşü’’ devam ediyor. Dün geceyi Erzinkê’de geçiren yürüyüşçülerin bugün akşam saatlerinde Hakkari’ye en yakın nokta olan Depin’e varması bekleniyor. 

Yürüyüşe katılanlar Mezopotamya Ajansı‘na amaç ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundular. 

Êlih’ten yürüyüşe katılan Murat Yargı, kayyım hukuksuzluğuna karşı yollarda olduklarını hatırlatarak, irade gaspına karşı yaşamın her alanında mücadelenin sürdürüleceğini söyledi. Yargı, “Yorgunluk adına dair hiçbir şey yok çünkü içimizde zafer inancı var. Sadece kayyıma değil, savaşa, tecride ve ekonomik krize karşı da yürüyoruz. Her zaman savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunduk. Aslında kayyumdan ziyade yoksul halkın çocuklarının ölmemesi için yürüyoruz” diye belirtti. 

 Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik askeri sevkiyat ve saldırılarına dikkati çeken Yargı, “Savaş derhal durmalı, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalıdır. Tecridi kırıp kayyumu göndereceğiz. Ülkedeki tüm sorunların kaynağı tecrittir. Tecrit kırılırsa, kayyum politikası da son bulacaktır. Tek çıkış yolu İmralı’dır. Egeden İç Anadolu’ya kadar proleter halk tecride karşı ortak bir tavır almazsa bu sömürge ateşi katlanarak artar ve bundan herkes nasibini alır. Bu hukuksuzluğa karşı Kurdistan ve Türkiye gençlerini ortak bir tavır almaya çağırıyorum. Gün faşizmi geriletme, tecridi kırma günüdür. İrade gaspına karşı gençliğin birlik olması gerekiyor. Birleşen gençlik karşısında hiçbir hegemon güç duramaz” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşte yer alan Hakkarili Musa Aşan, kayyım politikalarının Kurdistan’da artık son bulmasını istedi. Aşan, “İrade gaspı son bulana dek eylemlerimizi sürdüreceğiz. Kayyumları kentimizden def edeceğiz. Öte aynadan AKP-MHP iktidarı savaş politikalarındaki ısrarına son vermelidir. Bizler savaşın, cezaevlerindeki baskıların ve kayyum atamalarının son bulması için yürüyoruz” diye belirtti.

 İzmir’den yürüyüşe katılan 71 yaşındaki Muhammed Altınsöz, tecride karşı yürüdüklerini söyledi. Tecridin son bulmasıyla kayyım politikasının da son bulacağının altını çizen Altınsöz, şunları belirtti: “Türkiye demokratikleşmeden ve Sayın Öcalan’a yönelik tecrit son bulmadan hiçbir baskı son bulmaz. Tecritle cennet olan ülkemiz cehenneme döndü. Emeklilerin, memurların, halkların ve işçilerin yaşadığı tüm sorunlar tecritle bağlantılıdır. Mücadelemiz insani bir haktır ve tüm halklar içindir.”

 Yürüyüşe İstanbul’dan katılan Saadet Dursun, Hakkari’deki irade gaspına karşı geri adım attırılmadığı müddetçe bu politikanın İstanbul ve İzmir başta olmak üzere diğer kentlere de sirayet edeceğini söyledi. Dursun, “Günlerdir yollardayız, yürüdüğümüz şehirlerde insanlar destek oluyor. Yürüyüşümüzü zaferle taçlandıracağımıza inanıyorum. Sonuç alana dek mücadele ve direnişten vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

Kocaeli’nin İzmit ilçesinden yürüyüşe katılan Filiz Yoloğlu, yürüyüşle iradelerine, kimlik ve topraklarına sahip çıktıklarının altını çizdi. Yoloğlu, şunları belirtti: “Bedel ödemiş bir halkız. Sonuç alana dek daha çok bedel ödemeye de devam ederiz. Kayyım atamasıyla Kürt halkına pes ettirmeyi hedefliyorlar ama pes etmeyeceğiz. Sonuna kadar yolumuza devam edeceğiz. Kürt halkı tarihten beridir hiçbir zulüm karşısında pes etmedi. Hiçbir zaman da pes etmeyecektir. AKP’nin hedefi tasfiye etmektir. Kürt halkı olarak bunun bilincindeyiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

/MA/

 

İlginizi Çekebilir

Krizi aşmak: Kurucu ve kapsayıcı yeni bir siyasi aklın inşası üzerine notlar
Titanic ve Avatar yapımcısı Jon Landau 63 yaşında öldü

Öne Çıkanlar