Irak Başbakanı Sudani: Irak’ın yabancı askeri güçlere ihtiyacı kalmadı

DünyaGündem

 Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, ülkesinin artık yabancı muharip güçlere ihtiyacı olmadığını ve IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonla nasıl ilişki kurulacağına ilişkin müzakerelerde ileri bir aşamaya ulaşıldığını söyledi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Ninova Eyaletinin IŞİD’den kurtarılması sürecine katılan komutanlar ile bir araya geldi.

Sudani’nin Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan, Irak’ın artık yabancı muharip güçlere ihtiyacı olmadığını ve IŞİD’e karşı ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonla nasıl ilişki kurulacağı ve işbirliği yapılacağı konusunda ileri bir aşamaya gelindiğini dile getirdi.

Irak Başbakanı “Tüm dünya, IŞİD ile mücadelede Irak’ın gösterdiği fedakarlığa borçludur. IŞİD sadece Irak’ı değil tüm dünyayı hedef almıştı. Ve en büyük komplo da bölge ülkelerine yönelikti” dedi.

10 Haziran 2014’te IŞİD örgütü Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u ardından Selahaddin, Kerkük, Diyala ve Anbar vilayetlerinin bazı kısımlarını kontrol altına aldı.

Başkan Mesud Barzani komutasında Peşmerge Güçleri’nin desteği ile  Ekim 2016’da büyük Musul operasyonu başlamış, Irak Anti – Terör, ordu ve Federal Polis güçlerinin ortak operasyonları sonucu 10 Temmuz 2017’de dönemin başbakanı Haydar İbadi IŞİD’e karşı zafer ilan etmişti.

6 yıldır örgütten kurtarılmasına rağmen Musul ve Irak’ın birçok yerinde IŞİD’in yer yer saldırıları hala devam ediyor.

 

/rûdaw/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

DJV’den gazetecilere uyarı: Türkiye’ye gitmeyin
Dilan Yeşilgöz VVD’nin yeni lideri oldu

Öne Çıkanlar