Irak Cumhurbaşkanlığı: Türk Büyükelçiye protesto notası verilecek

DünyaGündem

Irak Cumhurbaşkanlığı, Erbet’teki havalimanını hedef alan saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutarak, Ankara’nın Bağdat Büyükelçisi’nin protesto notası iletilmek üzere çağırılacağını bildirdi.

Dün Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına yönelik SİHA saldırısında Anti-Terör Birimi üyesi üç Peşmerge hayatını kaybederken 3’ü de yaralanmıştı. Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı saldırıdan doğrudan Türkiye’yi sorumlu tutmuştu.

Konuya ilişkin Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Irak topraklarına, özellikle de Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hiçbir askeri veya güvenlik gerekçesi olmaksızın masum sivilleri ve güvenlik güçlerine ait karargahları hedef alan sistematik saldırıların devam ettiği belirtildi.

Irak’ın, Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidermek için masaya oturmaya hazır olduğuna ancak Ankara’nın bu çağrılara gerçek bir yanıt vermediğine vurgu yapılan açıklamada, “Komşu ülkeler arasında bazı güvenlik ihlalleri ve askeri operasyonlar mümkündür. Ancak askeri personelin yanı sıra şehirleri ve sivilleri hedef alan art arda askeri saldırılar düzenlemek uluslararası hukuk tarafından reddedilen bir durumdur ve özellikle saldırı yalnızca açık savaşlarda kullanılan silahlarla gerçekleştiriliyorsa bu iyi komşuluk ilkelerine aykırıdır” denildi.

Yeni Irak’ın 2003’ten bu yana komşu ülkelere, bölgeye ve dünyaya sorunları çözmek için yalnızca diyaloga inandığına dair güven verici mesajlar göndermeye çalıştığına vurgu yapılan açıklamada, “Ancak Irak’ın bu iyi niyetinin bu tür tepkilerle ve drone’larla karşı karşıya gelmesi kabul edilemez ve Irak devleti de buna sessiz kalmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, saldırı hakkında ayrıntılı rapor almak üzere ilgili bakanlıkların çağırıldığı belirtilerek Bağdat’taki Türkiye Büyükelçisinin de protesto notası verilmek üzere çağırılacağı kaydedildi.

“Türkiye’nin tekrarlanan saldırıları sonucunda şehit olan sivil ve askerlerini rahmetle anıyoruz” denilen açıklamanın sonunda, “Bu tür saldırıları durdurmak ve kınamak için ciddi bir şekilde çalışacağız. Güvenlik ve onur için diyalog dilini kullanacak, Irak’ın güvenliğini, egemenliğini ve istikrarını baltalamaya çalışanlara karşı kayıtsız kalınmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Heşdi Şabi çatısı altında “radikal” kanat olarak bilinen Asaib Ehli Hak grubu lideri Kays el-Gazali, Hikmet Hareketi lideri Ammar Hekim ve Haydar Abadi’nin liderliğindeki Nasr Hareketi de Süleymaniye’deki saldırıyı kınayan açıklamalar yaptı.

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Soylu’ya yakın mafya liderinin villa hediye ettiği Yargıtay üyesi basını hedef aldı
KNK Eşbaşkanı Zeynep Murad: Erbil’deki saldırı düşmanın ulusal birlikten korktuğunu göstermiştir

Öne Çıkanlar