Irak: IŞİD’in eski Halifesi Bağdadi’nin eşine idam cezası verildi

DünyaGündem

Bağdat’ta yargılanmakta olan IŞİD’in öldürülen eski lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin eşi Ümmü Hüdayfe’ye idam cezası verdi.

Bağdat’taki Karkh Ceza Mahkemesi, Ebubekir el Bağdadi’nin eşini, “Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ile çalışmak”, “Kürt Ezidi kadın ve kızları evinde alıkoymak” suçlamasıyla idama mahkum etti.

Ümmü Hüdayfe Bağdadi’yle birlikte IŞİD’in o zamanlar Suriye’deki kalesi olan Rakka’da yaşıyordu.

Irak’ta mahkeme 5 yıl önce Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de ABD Özel Kuvvetleri ve Demokratik Suriye Güçlerinin ortak düzenlediği operasyonda öldürülen IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin eşi hakkında idam kararı verdi.

Başkent Bağdat’taki Karkh Ceza Mahkemesi Basın Ofisi’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre mahkeme, Bağdadi’nin eşi Esma Muhammed hakkında “IŞİD ile işbirliği yapmak ve Ezidi kadınları önce evinde hapsetmek sonra da Musul’un batısında yer alan Şengal’den IŞİD mensuplarınca kaçırılmalarına yardımcı olmak” suçlamasıyla idam kararı verdi.

Ezidi kadınlar dava açmıştı

Ümmü Hüdayfe olarakta bilinen Esma Muhammed 2014 yazında kocasıyla birlikte IŞİD’in o zamanlar Suriye’deki kalesi olan Rakka’da yaşıyordu.

Ümmü Hüdayfe 1976 yılında muhafazakar bir Iraklı ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve 1999 yılında daha sonra Ebu Bekir el-Bağdadi takma adıyla tanınacak olan İbrahim Avad el-Bedri ile evlendi.

El-Bedri, Bağdat Üniversitesi’nde Şeriat (İslam hukuku) eğitimini bitirmişti . BBC’ye bir röportaj veren Hüdayfe onun o zamanlar “dindar ama aşırı değil… muhafazakar ama açık fikirli” olduğunu söylüyordu.

IŞİD üyeleri tarafından kaçırılan ve tecavüze uğrayan Ezidilerin açtığı davada onu kaçırılan kızların ve kadınların seks kölesi olarak kullanılmasında işbirliği yapmakla suçluyordu.

Bir Birleşmiş Milletler soruşturma ekibi, IŞİD’nin Irak’ın Ezidi azınlığına karşı soykırım yaptığına dair kanıtlar bulduğunu ve grubun cinayet, işkence, adam kaçırma ve köleleştirme gibi insanlığa karşı suçlar işlediğini bildirdi.

2019 yılında ABD güçleri El Bağdadi’nin ailesinin bir kısmıyla birlikte Suriye’nin kuzeybatısında saklandığı yere baskın düzenledi. Bağdadi bir tünelde kıstırıldığında üzerindeki patlayıcı yeleği infilak ettirerek kendisi ve iki çocuğunu öldürmüş, dört eşinden ikisi ise çıkan çatışmada öldürülmüştü.

Türkiye’de yaşıyordu

Ancak Ümmü Hüdayfe orada değildi – sahte bir isimle Türkiye’de yaşıyordu ve 2018’de tutuklandı. Bu yılın Şubat ayında Irak’a geri gönderildi ve o zamandan beri cezaevinde tutuluyor; yetkililer IŞİD’deki rolünü araştırıyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 27 Ekim 2019’da yaptığı açıklamada, IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de ABD Özel Kuvvetlerinin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirildiğini duyurmuştu.

 /Rûdaw/

İlginizi Çekebilir

DEM Parti kira desteği için kanun teklifi verdi
Beyaz Saray: Biden seçilirse ikinci dönem başkanlık süresini tamamlayacak

Öne Çıkanlar