Irak Maliye Bakanı, Kürdistan Bölgesi’ndeki memurlarının maaşları için şartları açıkladı

DünyaGündem

Irak Maliye Bakanı Taif Sami, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur ve çalışanların aylık maaşlarının ödenmesinin Erbil’den gönderilecek listeye bağlı olduğunu söyledi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi’ndeki memur ve çalışanların maaşlarının Irak hükümeti tarafından ödenmesine hükmetti.

Maaşların Irak banklarında açılacak hesaplara yatırılmasına karar veren Mahkeme ayrıca Bağdat’ın Erbil’e “borç para verme” yetkisini elinden aldı. Mahkeme, Kürdistan Bölgesi’nin tüm petrol ve petrol dışı gelirlerinin de merkezi hükümete teslim edilmesi gerektiği yönünde karar aldı.

Bu kararın ardından gözler Irak hükümetine çevrildi.

Irak Maliye Bakanı Taif Sami dün Parlamento Bütçe Komisyonu üyeleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Sami, maaşların Kürdistan Bölgesi’ne gönderilmesinin Erbil’de gönderilecek memur ve çalışanlara ait isim listesine olduğunu belirtti.

Kürdistan’daki çalışanların adına önümüzdeki aylarda banka hesabı açılması gerektiğini belirten Sami, 2024 bütçesinin de yakın zamanda onay için Bakanlar Kurulu’na gönderileceğini ve ardından parlamentoya sunulacağını söyledi.

Irak Maliye Bakanı Sami, çalışanların 2024 yılı maaşlarının “tamamen garanti” altında olduğunu söyledi.

Toplantının ardından gazetecilere konuşan Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu Başkanı Atwan Atwani, Maliye Bakanı ile yaptıkları toplantıdan “iyi” bir sonuçla çıktıklarını aktardı.

“Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) maaşları, Federal Mahkeme’nin onayının ardından Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) göndereceği çalışan listesi esas alınarak ödenecek” dedi.

“Kürdistan Bölgesi’ndeki çalışanlarının maaşları Federal Mahkemenin kararı doğrultusunda gönderilecek” diyen Atwani, maaşların Kürdistan Bölgesi tarafından gönderilen listeye göre ödeneceğini kaydetti.

Atwani, “Önümüzdeki aylarda çalışanların ve emeklilerin maaşları ve sosyal yardımlar uygulamasına geçilecek. Buna göre çalışanların tüm mali haklarının ödenecek ve bu miktar bütçede Kürdistan Bölgesi için belirlenen yüzde 12,67’sini aşmamalı” dedi.

Irak hükümeti Ocak ayı maaşları için Kürdistan Bölgesi’ne 618 milyar dinar göndermişti. Ancak Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm çalışanların maaşları için 900 milyar dinar gerekiyor.

 

/Kaynak: rûdaw/

İlginizi Çekebilir

UNICEF av ji kampên derbiderên Efrînî li penageha Şehba qut kir
Macron: Rusya’nın Ukrayna’da yenilmesi Avrupa’nın güvenliği için hayati önem taşıyor

Öne Çıkanlar