Irak ve İran dışişleri bakanları ‘sınır güvenliğini’ görüştü

DünyaGündem

Irak ve İran Dışişleri Bakanlıkları arasında gerçekleşen görüşmede iki ülke arasında varılan güvenlik anlaşmasının önemine vurgu yapılarak, anlaşmanın Kürdistan Bölgesi tarafından uygulanması gereken maddeleri değerlendirildi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya göre İranlı Bakan, İmam Hüseyin’in kırkı vesilesiyle düzenlenen Erbain törenlerine katılan İranlı hacılara göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü Irak halkı ve hükümetine teşekkür etti.

Görüşmede iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin geliştirilmesi ve ilerletilmesine vurgu yapıldı. Ayrıca taraflar, Irak ve İran arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına bağlılıklarını taahhüt etti ve Kürdistan Bölgesi’nin bu konuda attığı adımların öneminin altı çizildi.

Telefon görüşmesinin sonunda İran Dışişleri Bakanı, karşılıklı çıkarları ilgilendiren bir dizi konuyu görüşmek üzere mevkidaşı Fuad Hüseyin’i Tahran’a davet etti.

19 Mart’ta Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Araci ve İran Ulusal Güvenlik Sekreteri Ali Şemhani Bağdat’ta Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani gözetimin iki ülke arasındaki sınır güvenliğini de kapsayan güvenlik anlaşması imzaladı. Anlaşmanın önemli ölçüde Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet yürüten Rojhılatlı Kürt partilere karşı için yapıldığı bildirildi.

Irak Hükümet Sözücüsü Basim El-Awadi, 28 Ağutos’ta  X platformundan yaptığı açıklamada, “Irak’ın egemenliği, Irak’ın sınırlarını herhangi bir saldırıdan korumak için güvenlik anlayışları gerektirir. Bu nedenle Irak, İran ile sınırda yaşanabilecek sızmalara karşı önlemler, aranan şahısların teslim edilmesi, silahsızlandırma ve kampların kaldırılması hakkında anlaşma imzaladı ve Irak taahhütlerini yerine getirdi” İfadesini kullandı.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Araci 4 Eylül’de Erbil’e gerçekleştirdiği ziyarette İçişleri Bakanı Reber Ehmed ile, Süleymaniye’de KYB Genel Başkanı Bafıl Talabani ve Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile görüştü. Ziyarette İran ile Irak arasında imzalanan  sınır güvenliği anlaşması değerlendirildi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, 11 Temmuz’da yaptığı bir açıklamada Eylül ayına kadar silahsızlandırılmamaları halinde Kürdistan Bölgesi’nde kampları bulunan Rojhılatlı Kürt partileri “daha yoğun şekilde” hedef alacaklarını söylemişti.

İran Rojhılatlı siyasi partilerin Kürdistan Bölgesi’ndeki ailelerinin kaldığı kamplarını ve parti merkezlerini füzeler, kamikaze İHA’lar ile hedef aldı.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

6-7 Eylül pogromu tanığı: Türkiye tarihiyle yüzleşmeli
Pentagon’dan Deyrizor açıklaması: IŞİD’in yeniden canlanması riski var

Öne Çıkanlar