İran: Bölgedeki direniş güçleri İran’dan talimat almıyor

DünyaGündem

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD’nin Suriye-Ürdün sınırındaki kuvvetlerine yönelik saldırıya ilişkin, bölgedeki “direniş grupları”nın  İran’dan talimat almadıklarını söyledi.

Kenani’nin konuya ilişkin yazılı açıklaması, İran Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Kenani, açıklamasında, “Bölgedeki direniş güçleri karar ve eylemlerinde İran’dan talimat almıyor.” ifadesini kullandı.

Tahran yönetiminin çatışmaların bölgeye yayılmasını istemediğini kaydeden Kenani, konuyla ilgili ülkesine yönelik iddiaların arkasında ise “ABD’yi bölgede savaşa çekmek isteyen kesimlerin” bulunduğunu öne sürdü.

İran’ın BM Temsilciliği: İran’ın ABD kuvvetlerine saldırıyla hiçbir bağlantısı yok

İran’ın resmi haber ajansı IRNA da ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği tarafından yapılan açıklamaya yer verdi.

Açıklamada, “İran’ın bu saldırıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Çatışma, ABD kuvvetleri ve bölgedeki direniş güçleri arasındaki karşılıklı misillemedir.” ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne tek yönlü insansız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırıda 3 ABD askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) da saldırıda ayrıca 34 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Ürdün hükümeti ise ABD kuvvetlerine yönelik saldırının ülke topraklarında değil Suriye sınırındaki Tenef Üssü’nde gerçekleştiğini duyurmuştu.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Arif Kurbani: Kürdler kendisi için ne yapabilir?
Kule 22: ABD’nin Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde vurulan stratejik üssü

Öne Çıkanlar