İran Cumhurbaşkanı’nın düşen helikopteri Amerikan yapımı

DünyaGündem

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybetti. Reisi ve Abdullahiyan’ın bindiği helikoper ABD yapımı Bell 212 helikopteriydi.

Bell 212 helikopteri yaşadığı kazalarla dikkat çekiyor.

“Patronlar dünyası”nda yer alan habere göre kaynaklar, Reisi ve beraberindekilerin ABD yapımı Bell 212 helikopterine bindiklerini doğruladı.

Merkezi, Teksas’ta bulunan Amerikalı havacılık üreticisi Bell Textron Inc. tarafından üretilen Bell 212, ikonik modellerinden biri olarak göze çarpıyor.

İlk olarak 1960’ların sonlarında Bell 205’in bir evrimi olarak tanıtılan Bell 212, en son 1998 yılında üretildi. İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yer aldığı helikopterin ise 1979 yılında üretildiği ifade edildi.

Çift motorlu konfigürasyonu üretilen Bell 212, kamu taşımacılığı, arama kurtarma, yangınla mücadele ve askeri operasyonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli görevlerde kullanıyor.

Kanada’daki kazada 18 kişi hayatını kaybetti

Bell 212’nin yıllar içinde birçok önemli kazaya karıştığı belirtiliyor.

1997 yılında Petroleum Helicopters tarafından işletilen Bell 212 helikopterinin Louisiana kıyılarına düşmesi sonucunda sekiz kişinin hayatını kaybetti. Helikopter, rutin bir açık deniz nakliye görevini yürütürken, mekanik bir arıza yaşayarak düştü.

2009’daki başka bir olayda, Cougar Helicopters tarafından işletilen Bell 212 helikopteri Kanada’nın Newfoundland sahiline düştü ve içindeki 18 kişiden 17’si hayatını kaybetti.

Helikopter, açık denizdeki bir petrol platformuna doğru giderken, motorlarından birinde yağ basıncı kaybı yaşanınca mürettebat Kuzey Atlantik’in soğuk sularına acil iniş yapmaya zorlandı. Çabalarına rağmen, yakın geçmişte Kanada’nın en ölümcül helikopter kazalarından biri haline gelen olayda yalnızca bir kişi hayatta kaldı.

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Assange’ın ABD’ye iadesiyle ilgili nihai kararın bugün açıklaması bekleniyor
YNK Lideri Bafel Talabani’den Reisi için taziye mesajı

Öne Çıkanlar