İran’da idam cezası verilen Özdemir’in babasından duyarlılık çağrısı

 İran’da idam cezası verilen Hatem Özdemir’in babası Abdurrahman Özdemir, kararın uygulanmasına karşı herkesi ses çıkarmaya çağırdı.
İran’da 2 Temmuz 2019’da Urmiye’nin Maku ilçesi kırsalında gözaltına alınıp tutuklanan HPG’li Hatem Özdemir’e “Devlete karşı silahlı isyan” suçlamasıyla idam cezası verildi. Ceza, Mayıs ayında üst mahkeme tarafından onandı.
DUYARLILIK ÇAĞRISI
Özdemir’in Agirî’de yaşayan babası Abdurrahman Özdemir, oğlunun bir hafta önce telefon açtığını söyledi. Baba Özdemir, oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte aynı odada kaldığı bilgisini paylaştı.
Oğlunun idam kararına karşı çağrıda bulunan Özdemir şunları söyledi: “Oğlumun İran Devleti’yle hiçbir alakası olmamasına rağmen bu ağır ceza verildi. Gerekli itirazları yaptık. 21’inci yüzyıldayız ama hala insanlara böylesi ağır cezalar veriliyor. Bu yüzyılda insanlık bu cezaları hak etmiyor. Oğlum gibi tutsakları sahipsiz bırakmamalıyız. Bir kamuoyu oluşması için daha geç almadan kimin elinde ne geliyorsa yapmalıdır. Umudumuz mahkemenin en kısa sürede bu yanlış karardan dönmesidir.”
Kaynak: MA

İlginizi Çekebilir

14 ilahiyatçıdan laiklik bildirisi: Devletin dini adalettir
ABD’nin Suriye’deki üssüne kamikaze İHA ile saldırı girişimi

Öne Çıkanlar