İran’dan Kürtlere tehdit: Bağdat harekete geçmez ise biz geçeceğiz

DünyaGündem

 İran, Kürdistan Bölgesinde bulunan Rojhılatlı partilere yönelik Bağdat hükümetinin harekete geçmemesi halinde bölgeye yönelik saldırılara yeniden başlayacağını açıkladı.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansına konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur, “Irak hükümeti ile bir anlaşma yapıldı ve terör gruplarını imha etme, silahsızlandırma ve ülkelerinden kovma sözü verdiler” dedi.

Pakpur, “Irak hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz. Onlara bir şans verdik, aksi takdirde hiçbir şey olmazsa Devrim Muhafızları saldırıları devam edecek” diye konuştu.

İran, geçen yıl eylül ayından kasıma kadar birkaç kez olmak üzere Erbil’e bağlı Koye ilçesindeki HDK karargahına ve Süleymaniye’deki Komele örgütüne ait bir merkeze füze ve kamikaze insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlemişti.

Eylül 2022’de Jina Mahsa Emini’nin ölümü üzerine başlayan protestolar devam ederken, İran Komele ve HDK’yi kaos çıkarmak amacıyla sınır bölgelerine silahlı gruplar ve çok miktarda silah göndermekle suçlamıştı.

İran tarafından “terör örgütü” kabul edilen Komele ve HDK parti üyeleri Kürdistan Bölgesi’ndeki mülteci kamplarında  kalıyor.

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan’dan 11 maddelik açıklama: O an geliyor
Meclis’ten 11 yılın ardından Dersim katliamı mağdurlarına olumsuz yanıt geldi

Öne Çıkanlar