İran’dan Rojhılatlı partilere ilişkin flaş açıklama: Süreyi uzatmayacağız

DünyaGündem

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rojhılatlı (Doğu Kürdistan) partilerin silahsızlandırılmasına ilişkin süreyi uzatmayacaklarını Irak ve Birleşmiş Milletler’e ilettiklerini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani Tahran’da düzenlediği rutin haftalık basın toplantısında, Irak hükümetiyle varılan anlaşma gereğince muhalif grupların silahsızlandırılarak, üslerini tahliye etmeleri ve Irak hükümetinin belirlediği kamplara taşınması gerektiğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakan Sözcüsü, anlaşmanın uygulanması konusunda belirlenen sürenin 19 Eylül 2023 tarihinde sona erdiğini, bu süreyi hiç bir şekilde uzatmayacaklarını belirterek, bu konuyu Irak hükümeti ve Birleşmiş Milletler’e ayrıca ilettiklerini kaydetti.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri ile  Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı 19 Mart 2023’te Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani başkanlığında Bağdat’ta bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda  Rojhılatlı partilerin Kürdistan Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin sonlandırılmasını da içeren bir güvenlik protokolu imzaladı. Protokol, iki ülke arasındaki sınırların güvenliğinin korunmasına ilişkin kararları içeriyordu.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, 11 Temmuz’da yaptığı bir açıklamada Eylül ayına kadar silahsızlandırılmamaları halinde Kürdistan Bölgesi’nde kampları bulunan Rojhılatlı Kürt partileri “daha yoğun şekilde” hedef alacaklarını söylemişti.

İran Rojhılatlı siyasi partilerin Kürdistan Bölgesi’ndeki ailelerinin kaldığı kamplarını ve parti merkezlerini füzeler, kamikaze İHA’lar ile hedef aldı. Rojhılatlı siyasi isimlere suikastlar düzenledi.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Irak: Türkiye ile yakında Kalkınma Yolu Projesi anlaşmaları imzalanacak
İsrail’den Halep’te hava saldırısı: Havalimanı hizmet dışı kaldı

Öne Çıkanlar