İŞİD’den Almanya’ya bombalı tehdit

DünyaGündem

 

Avrupa Futbol Şampiyonası bu yaz Almanya’da düzenlenecek. Cihatçı terör örgütü IŞİD’in ülkede bulunan futbol sahalarının görüntüleriyle paylaştığı tehdit mesajlarının ardından, güvenlik güçleri tedbirleri artırmaya ve ağır silahlar donanmaya başladı.

Terör örgütünün propaganda yayınlarında paylaşılan görüntülerde, kamuflaj kıyafeti giymiş, ağır silahlı ve maskeli bir adam arkadan görülüyor ve bir tramvay vagonunda durduğu anlaşılıyor. Koltuklardan birinde TNT patlayıcı bulunuyor. Kutunun üzerinde “Avrupa’ya Hoş Geldiniz” yazılı bir tabela yer alıyor. Resimde ayrıca “Çıkıştan Önce Son Çağrı” ifadesi yer alıyor.

HAVA SALDIRISI MESAJI

Bir başka fotoğrafta ise çatısında “Realmadrid” yazan bir futbol stadyumu görülüyor. Üzerinde bir drone geziniyor. Görselde IŞİD destekçilerine insansız hava araçlarını kullanarak saldırılar düzenlemeleri çağrısında bulunuluyor. Resimde “Eğer sizi yerde sıkıştırır ve baskı altına alırlarsa, havadan saldırın” yazıyor.

MOSKOVA SALDIRISINI ÜSTLENMİŞLERDİ

Görsellerin yer aldığı “Horasan’ın Sesi” adlı yayın, IŞİD’in en aktif kollarından biri olan Horasan koluna ait. Terör örgütü, geçtiğimiz ayın sonunda Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarında cani bir saldırı düzenlemiş, çok sayıda Rus vatandaşı yaşamını yitirirken yüzlercesi yaralanmıştı.

Daha önce Köln Katedrali’ne yönelik saldırı hazırlığında olan teröristlerin de örgütün bu koluyla ilişkili oldukları ileri sürülüyor. Terör uzmanı Peter Neumann, örgütün bu kolu için “ISPK muhtemelen şu anda Batı’da büyük ve koordineli bir saldırı gerçekleştirebilecek tek İD uzantısıdır” ifadelerini kullanmıştı.

ALMANYA VE FRANSA’DAN İŞBİRLİĞİ

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Almanya ve Fransa’nın bu yaz yapılacak büyük spor etkinliklerinde güvenlik konusunda daha yakın işbirliği yapmak üzere hazırlıklara başladığını duyurdu. SPD’li politikacı Mart ayı sonunda basına verdiği demeçte “Almanya’daki Avrupa Futbol Şampiyonası’nın güvenliği bizim en önemli önceliğimizdir” ifadelerini kullanmıştı.

Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası için şimdiden sınırlarda güvenlik önlemleri ve tedbir amaçlı kontroller artırıldı. Şiddet yanlısı suç kaydı olanların ve bu potansiyeli taşıdığına dair hakkında türlü verilere ulaşılanların ülkeye girişi engellenecek.

Almanya’daki Avrupa Futbol Şampiyonası 14 Haziran’da, Olimpiyat Oyunları ise 26 Temmuz’da Paris’te başlayacak.

Kaynak: yoltv

İlginizi Çekebilir

Sudani: Amerika’ya koalisyon güçlerinin görevinin sona erdiğini bildireceğiz
Kemal Okutan: Seçim Sonuçları Ve CHP

Öne Çıkanlar