İsmailağa Cemaati’nin lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti

GenelGündem

İsmailağa Cemaati’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda cemaat lideri Hasan Kılıç’ın hayatını kaybettiği duyuruldu.

Paylaşımda, “Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) rahmet-i Rahmân’a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed’in başı sağ olsun” ifadelerine yer verildi, cenaze ile ilgili bilgilendirmenin daha sonra yapılacağı belirtildi.

“Hasan Efendi” olarak anılan Hasan Kılıç, Haziran 2022’de böbrek rahatsızlığı nedeniyle 93 yaşında hayatını kaybeden cemaatin eski lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yerine geçmişti.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cemaatin yeni liderinin babasının vasiyeti gereği Hasan Kılıç olacağını söylemişti.

Cemaat ne zaman kuruldu?

İsmailağa Cemaati, günümüzde Nakşibendi tarikatını temsil eden dini oluşumlardan biri.

Adını, 56. Şeyhülislam İsmail Efendi tarafından İstanbul’un Fatih ilçesindeki Çarşamba semtinde yaptırılan camiden alan cemaat, Mahmut Ustaosmanoğlu tarafından 1980’lerin başında kuruldu.

Ustaosmanoğlu’nun yıllarca imam-hatip olarak görev yaptığı bu cami, cemaatin de merkezi. Caminin yanında ise İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı binası bulunuyor.

/BBC/

İlginizi Çekebilir

İzmir’de kadınlar Şırnak’taki uzman çavuş tacizine tepki gösterdi
Erdoğan’ın Washington ziyareti iptal mi edildi? 

Öne Çıkanlar