İsrail 150 Filistinliyi serbest bıraktı

DünyaGündem

🔴 İsrail ordusu 27 Ekim 2023’te Gazze Şeridi’nde gözaltına aldığı 150 Filistinliyi serbest bıraktı.

Söz konusu Filistinlilerin tahliyesi Gazze Şeridi’nin doğusundaki Kerem Ebu Salim (Şalom) Sınır Kapısı üzerinden gerçekleştirildi.

Serbest bırakılanlar arasında Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde 50 gün önce alıkonulan Filistin Kızılayı çalışanı 2 kişi de bulunuyor.

İsrail’in serbest bıraktığı Filistinliler arasında yaralı halde olan 7 kişi ise tedavi için Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde yer alan Ebu Yusuf Neccar Hastanesi’ne nakledildi.

Uzun süren sorgu ve kötü muamele

Serbest bırakılan Filistinliler, İsrail askerlerinin Gazze’deki Filistin direniş grupları hakkında bilgi alabilmek için kendilerini alıkoyduğunu, uzun süren sorgu, işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını ve alıkonuldukları süre boyunca gözaltı merkezi, hapishane ve sorgu merkezi arasında götürülüp getirildiklerini aktardı.

Filistin Kızılayı, gün içinde yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin 50 gün önce Han Yunus’taki Emel Hastanesi’nden yaralıları tahliye ettikleri sırada alıkoyduğu 2 ambulans görevlisinin serbest bırakıldığını duyurmuştu.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kürtçe isimli işletmelere vergi indirimi
Caggins: Kürdistan’dan petrol ihracatının askıya alınmasının zararı 14 milyar doları aştı

Öne Çıkanlar