İsrail ile azalmayan ticaretin haberi yapıldı

DünyaGündem

Anadolu Ajansı Gazze savaşının başladığından buyana Türkiye-İsrail ticari ilişkilerine ilişkin artan eleştirilere cevap niteliğinde bir haber yayımladı. 

‘’İsrail’e ihracat önemli oranda azalırken Filistinlilere ulaştırılan malların sevkiyatı devam ediyor’’ başlığını taşıyan haberde Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi son 6 ayda yaklaşık yüzde 33 gerilediği ve Filistin’e yardımın arttığı iddia edildi. 

Ajans Ticaret Bakanlığı’nın ‘’kaynaklarına’’ dayandırdığı haberinde iddiasını ispatlayacak elle tutulur bir belge ve veri sunmadı.  

Haber ‘’ticaret hacmi azaldı’’ iddiası bir takım grafiklerle beslenirken şu iddialara yer verdi: 

‘’ Türkiye vatandaşları ve şirketleri, İsrail’in insanlık dışı saldırıları sonrası bu ülkeye satışlarını günden güne sona erdirirken ve siparişleri iptal ederken, ülkeden mevcut ticaret, devlet şirketleri tarafından değil, aralarında uluslararası firmaların da bulunduğu şirketler tarafından gerçekleştiriliyor. İsrail’e yönelik olarak transit ticarete konu ürünlerde Türkiye limanlarına uğrayan gemilerin sonraki destinasyonları da bu çerçevede yer alıyor.’’

Türkiye-israil arasındaki ticari ilişkiler uzun zamandır kamuoyunun gündeminde. Yer yer protestolara da neden olan ilişkiler konusundan sosyal medyada çok sayıda iddia yer aldı. Bu iddialara göre de savaşın başlamasından buyana Türkiye’nin İsrail ile olan ticari ilişkisi azalmadı aksi yönde artı.

 

 

İlginizi Çekebilir

Brezilya’da Elon Musk hakkında soruşturma
El Salvador, yüksek vasıflı yabancı çalışanlara 5 bin ‘ücretsiz pasaport’ verecek

Öne Çıkanlar