İsrail, Türkiye’den çektiği diplomatlarını görevlerine geri gönderiyor

DünyaGündem

Middle East Eye’ın İsrailli kaynaklara dayandırdığı haberinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin gittikçe gerginleşmesine rağmen personelin bu ayın başından itibaren görevine geri dönmeye başladığı bildirildi.

Haber platformu, bir Türk yetkilinin İsrailli diplomatların geri dönüşünü doğruladığını yazdı.

Bu hamle, Ankara’nın bu ayın başlarında Gazze Şeridi’ne insani yardım akışının engellenmemesi ve ateşkes talebiyle İsrail’le ticareti tamamen durdurması kararlarının ardından geldi.

Her ne kadar iki ülke geçen yıl ilişkileri normalleştirmiş ve büyükelçilerini karşılıklı olarak değiştirmiş olsa da, İsrail’in Gazze’ye saldırıları ilişkilerin kopma noktasına gelmesine neden oldu.

Türkiye başlangıçta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetine yönelik eleştirilerini oldukça fazla dillendirmemiş Hamas’ın sivillere yönelik saldırılarını kınamıştı.

Ancak Gazze Şeridi’ndeki saldırıların artması bu tavrın değişmesine yol açtı. Türkiye ilk olarak geçen kasım ayında büyükelçisini istişareler için geri çağırdı.

Mart ayındaki yerel seçimlerde ise AK Parti belediyelerinin yaşadığı oy kaybı Türk hükümetinin İsrail’e yönelik eleştirilerini yoğunlaştırmasına ve Netanyahu hükümetine karşı başta ekonomik olmak üzere bir dizi adım atmasına yol açtı.

İsrail ise, “güvenlik kaygıları” nedeniyle diplomatlarını 6 ay önce Türkiye’den çekmeye başlamıştı.

Türkiye ayrıca bu ayın başlarında Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı soykırım davasına katılacağını da açıkladı.

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu: Seninle mücadele edeceğiz
Dünyada afetler 25 milyon kişiyi evinden etti

Öne Çıkanlar