İsrailli iki bakan ateşkes planına karşı istifa tehdidinde bulundu

DünyaGündem

İki aşırı sağcı İsrailli bakan, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ABD Başkanı Joe Biden’ın Cuma günü açıkladığı ateşkes önerisini kabul etmesi halinde koalisyondan ayrılacakları tehdidinde bulundu.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Hamas yok edilmeden herhangi bir anlaşma yapılmasına karşı olduklarını açıkladılar.

Ancak muhalefet lideri Yair Lapid, Netanyahu’nun planı kabul etmesi halinde hükümete destek sözü verdi.

Başbakan, Hamas’ın askeri ve idari kapasitesi yok edilene ve tüm rehineler serbest bırakılana kadar kalıcı bir ateşkes olmayacağı konusunda ısrar etti.

Biden’ın üç parçalı teklifi, İsrail Savunma Güçlerinin (IDF) Gazze’nin kalabalık bölgelerinden çekileceği altı haftalık bir ateşkesle başlayacak. Anlaşma sonunda tüm rehinelerin serbest bırakılmasına, “çatışmaların kalıcı olarak durdurulmasına” ve Gazze için büyük bir yeniden inşa planına başlanacak. 

Ancak Cumartesi günü sosyal medyada yaptığı paylaşımda Smotrich, Netanyahu’ya ” Hamas’ı yok etmeden ve tüm rehineleri geri getirmeden savaşı bitiren bir hükümetin parçası olmayacağını” açıkladı. 

Diğer bakan Ben-Gvir  ise “Anlaşma, savaşın sona ermesi ve Hamas’ı yok etme hedefinden vazgeçilmesi anlamına geliyor. Bu, terörizm için bir zafer ve İsrail Devleti için bir güvenlik tehdidi teşkil eden pervasız bir anlaşmadır” dedi.

Bakan teklif kabul edilirse hükümetten çekileceklerini duyurdu. 

Netanyahu’nun sağcı koalisyonu parlamentoda zayıf bir çoğunluğa sahip ve aralarında Ben-Gvir’in altı sandalyeye sahip Yahudi Gücü Partisi ve Smotrich’in yedi sandalyeye sahip Siyonizm Partisinin de bulunduğu bir dizi gruba dayanıyor. 

Ancak İsrail’in en etkili muhalif siyasetçilerinden biri olan Yair Lapid, başbakana desteğini sunmakta gecikmedi. Onun Yesh Atid Gelecek Partisi 24 sandalyeye sahip.

 

/BBC Word/

İlginizi Çekebilir

Gözler Hilvan seçimlerinde
Avrupa’da dev seçim: 370 milyon seçmen sandık başına gidecek

Öne Çıkanlar