İstanbul’da Seyit Rıza’yı anma paneli

GenelGündem

DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Türkiye ne zaman Seyit Rıza ve Dersim  katliamıyla  yüzleşirse o zaman demokratikleşeceğini belirtti. 

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Şubesi, Gazi Mahallesi’nde bulunan Cemevi Konferans Salonun’da Seyit Rıza’nın idam edilişinin yıl dönümüne ilişkin, “Kefensiz toprağa düşenlerimizi unutmadık, unutmayacağız”  başlıklı panel düzenlendi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş sözcüsü Cengiz Çiçek, DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan ve Yazar Gültekin Uçar’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 

 ‘TOPLUM TECRİT ALTINDA’

 Açılış konuşmasını yapan DAD İstanbul Şube Başkanı Kadri Kılıç, cumhuriyetin birinci yüzyılının inkar ve asimilasyon üzerine kurulduğunu belirterek,  Cemevleri’nin yeni yüzyılda bu zihniyete karşı barış sesini yükseltilmesi gerektiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecritte dikkati çeken Kılıç, “Abdullah Öcalan bir gerçeği söyledi diye yeryüzünü ve gökyüzünü ona yasakladılar. 25 yıldır Öcalan’a tecrit uyguluyorlar. Ailesi ve avukatları hiçbir şekilde haber alamıyor. Bu tecritle bu ülkeyi cehenneme çevirdiler. Tüm toplum tecrit altına alındı” dedi.  

 ‘TEKÇİ CUMHURİYET’

 Panelde konuşan DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Cumhuriyet tarihi boyunca Dersimde katliamların sürekli yaşandığını belirterek, Türkiye ne zaman bu katliamlarla yüzleşirse o zaman demokratikleşeceğini söyledi. Doğan, “Bunca katliam, acılar yaşanırken neden bu suça toplum ortak oluyor. Neden bu katliama karşı ses çıkarmıyor diye hep kendime sormuşumdur. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş kodlarında tekçilik var. Her şeyi tek tipleştiren bir zihniyet var. Egemenler yapılan katliamı unutturmak için çeşitli yol ve yöntemlerle toplumun hafızasında silmeye çalışıyorlar. Böyle bir ortamda biz de bunu hep deşifre etmemiz lazım. Yapılan bu katliamı unutmamak gerekir” şeklinde konuştu.  

 ‘ULUS DEVLET MANTIĞI’

 Ardından konuşan Cengiz Çiçek, tarih ele alındığında hakikate saygı duyulması gerektiğini ifade ederek,  “Tarihe bir kere saygılı olmamız lazım.  Bunların tarihi sürekli inkar ve imha üzerine kuruludur. Yüzyıllık cumhuriyetin tarihi bizim bütün gerçekliğimizin üzerine toprak attı. Ulus devlet çizgisinde Türk olmayan halkların üzerine Türkçülük yeleği giydirilmeye çalışıldı. Bu cumhuriyet 100’üncü yılından sonra ikinci yüzyılını aynı şekilde AKP-MHP’nin bu zihniyeti devam ettiriyor. Bu Cumhuriye, diğer halklara üç şeyi aşılmaya çalışıyor. Dincilik, Türkçülük ve cinsiyetçilik;  bu üç kavram ulus devlet mantığını güden bir zihniyet. Ulus devlet mantığına karşı mücadele etmek zorundayız. Dersim ve Seyit Rıza katliamı ulus devlet zihniyetinin son halkasıdır. Şuan bu ulus devlet zihniyeti aynı şekilde Rojava’ya saldırıyor” şeklinde konuştu.

 Panel,  soru cevap bölümünün ardından sona erdi. 

 

/ Mezopotamya Ajansı /

İlginizi Çekebilir

Biden: Gazze ve Batı Şeria tek bir yönetim yapısı altında Filistinlilerde olmalı
Kasım ayında katledilen 3 Kürt hukukçu anıldı

Öne Çıkanlar