İtalya’da gözaltına alınan Kürt sığınmacı açlık grevine başladı

İtalya’da 5 aydır hapiste tutulan Rojhilatlı Kürt insan hakları aktivisti Maysoon Majidi açlık grevine başladı.

İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın bildirdiğine göre Majidi  beş aydır hapiste ve kendisine yapılan uygulamaları ve davasındaki hukuksuzlukları protesto ediyor.

Hengaw’ın açıkladığı rapora göre Maysoon Majidi, dört ay 27 gün boyunca İtalya’daki Calabria’daki hapishanede tutuluyor. Durumuna ilişkin uzun süredir devam eden belirsizliğe yanıt olarak 27 Mayıs 2024 Pazartesi günü açlık grevine başladı.

Majidi, 31 Aralık 2023’te İtalya sınırında tutuklandı ve o zamandan beri süresiz gözaltında tutuldu

Majidi mültecileri taşıyan bir geminin kaptanına yardım etmekle suçlanıyor ancak bu suçlamayı reddediyor. Ayrıca bu suçlamada delillerin yetersiz olduğu da anlaşılıyor. Hakkında ifade verenlerin de ifadelerini geri aldıkları belirtiliyor. İtalyan medyası da konuya bu bağlamda geniş yer veriyor.

La Stampa gazetesi de bugün 5 aydır Calabria’da hapiste olan Majidi’nin hikayesini okurlarını duyurdu.

Majidi, açlık grevi önce cezaevinden tahliye edilmeyi ve yasal işlemleri sonuçlanana kadar ev hapsinde tutulmasını talep etti. Ancak bu talep de reddedildi.

Majidi, İran İslam Cumhuriyeti güvenlik teşkilatlarının sürekli tehditleri nedeniyle bir Avrupa ülkesine sığınmak amacıyla geçen yılın sonlarında Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ni terk etmiş, İtalya’ya gelmişti.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Majidi’nin gözaltına alınmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve davasının İtalyan yargısı tarafından incelenmesi çağrısında bulundu.

Hengaw ayrıca insan ve mülteci haklarıyla ilgilenen tüm kurum ve kuruluşlarını Majidi’yi savunmaya çağırdı.

İlginizi Çekebilir

Behice Feride Demir: Alakom ile Diasporadan Notlar
MGK toplanıyor: Gündem sınır ötesi operasyonlar

Öne Çıkanlar