Jeffrey: Türkiye ve Amerika, Bağdat’ın Erbil üzerindeki baskısının sona ermesini istiyor

DünyaGündem

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ”Türkiye ve Amerika’nın, Irak’ın Kürdistan Bölgesi üzerindeki baskısının sona erdirilmesini istediğini belirtti.

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Erbil merkezli Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, IŞİDin özellikle Suriye hükümetinin kontrolü altındaki bölgeler ile Irak’ın bazı bölgelerinde tehdit oluşturmaya devam ettiğini de ifade etti.

Irak ve ABD’nin, Irak güvenlik güçlerini güçlendirmek ve terör örgütü IŞİD’in yarattığı tehdide karşı koymak için birlikte çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Jeffrey ayrıca, ”Türkiye’nin PKK, IŞİD ve Esad ordusuyla ilgili güvenlik kaygıları var, bu amaçla da Amerika’ya yönelmek istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Amerikalı diplomat, ”İran’ın etkisi altındaki Irak Federal Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi ve bileşenleri üzerinde Erdoğan’ın endişelenmesine neden olacak şekilde baskı oluşturmasının ardından Erdoğan’ın yaptığı Erbil ziyaretinin çok önemli olduğunu” dile getirdi.

Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nin güçlü olmasını, Türkiye’nin dostu olmasını, Kürt partilerinin birlik olmasını ve Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne uyguladığı baskının sona ermesini istiyor.” değerlendirmesinde bulunan Jeffrey, “Amerika’nın da istediği budur.” açıklamasını yaptı.

 

İlginizi Çekebilir

Almanya’da korona pandemisi 83 milyar euroya mal oldu
Venedik’e giriş ücreti alınmasına başlandı

Öne Çıkanlar