Karakoçan’da ilk Newroz ateşi yakıldı

GündemPolitika
Bu yıl Newroz Bayramı kutlamalarının startı Elazığı’ın Karakoçan ilçesinde verildi. Süleyman Karahan Terminal Meydanı’ndaki Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Çevre il ve ilçelerden de çok sayıda kişi Newroz kutlamalarına katıldı. Yağışlı havaya rağmen alanı dolduran kitle, uzun bir süre halaya durdu.
Birçok kişi kutlamalara yöresel kıyafetlerle katıldı. Sarı, kırmızı ve yeşil puşiler alandan dalgalanırken, gençler “Gençliğin isyan ateşiyiz, Newroz ateşini yakmaya geldik” pankartı açtı.
Kutlama, yapılan özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.
Tertip Komitesi, kutlamalara katılanları selamladı. Hayri Durmuş, Mazlum ve Delil Doğan, Zeki Yıldız’ın aileleri sahneye çıkarak,  halkı selamladı. Aileler, daha sonra alkış ve zılgıtlar eşliğinde Newroz ateşini tutuşturdu.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nda da katıldığı Newroz kutlamaları sürüyor.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Basın Konseyi’nden, Yüksek Seçim Kurulu’na “Seçim sürecinde medyanın tarafsızlığını sağlayın” çağrısı
Macron: Rusya savaşı kazanırsa Avrupa’nın güvenilirliği sıfıra iner

Öne Çıkanlar